Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 1. března 2022 - 15:15Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Zubánek a další poražená slova

Patrik Ouředník – 1800 slovníkových hesel pro potěchu ducha i ucha

 

HNILEC, resp. hnilý; líný člověk. LISTOHRÁNKY, resp. listy na hraní; karty. OMLADNICE, resp. koutnice, položnice, postelkyně; šestinedělka. PODKRMKA, resp. vokolník, jídlonec, jezlonec, jezlín; talíř kladený pod jídlo... Vytahovat ze zášeří češtiny na světlo slova, která se neuplatnila, byť existovala, v době, kdy schopnost vůbec přečíst, natož pochopit jazyk Boženy Němcové se u nejmladších generací limitně blíží nule? Když celá třída mlčí a neumí odpovědět na otázku pí učitelky, co myslel autor tím „kotoučem“ na nebi, načež si jeden vzpomene, že jeho dědeček tak říká kolečku, kterým rozváží hnůj po záhonech... Ale právě proto je to potřebné.

Patrika Ouředníka (1957), autora v současné době asi nejpřekládanější české knihy Europeana, si čtenáři poprvé zapamatovali díky jeho Šmírbuchu jazyka českého (1988), slovníku nekonvenční češtiny, tedy mj. slangu a argotu, jenž vyšel už pětkrát. K němu Ouředník přidal třeba Klíč je ve výčepu, výběr ze záchodového folklóru, a teď nabízí výsledek svých toulek po dílech brusičů českého jazyka, od Amerlinga, Jungmanna a Klácela po Pohla, Presla a Tyrše, včetně mistrů z 20. století Fielda, Hrona či Váchala.

Slova v zapomenutí daná s podtitulem Slovař pro obecný i neobecný lid (vyd. Volvox Globator) jsou slovníkem pro potěchu (ostatně antikvariáty už většinou žádné jazykové slovníky nevykupují), poctou poraženým slovům, kterým nebylo dáno, aby se ocitla v našich ústech. V krátkém úvodu se Ouředník snaží obhájit všechny ty nepoužité varianty. sáh„Proč jsme dali nesmyslně přednost opisnému a sáhodlouhému ,kartáčku na zuby‘, byl-li nám svého času nabídnut zubánek?“

Ne, to není slovník, to je sbírka nekonvenční poezie. A měla by vyhrát letošní Magnesii Literu. Zcela vážně.

 

Reflex, č. 8/2022, 24. 2. 2022, JAKUB ŠOFAR

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 790