Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 27. srpna 2020 - 12:27Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

RECENZE: Růžové vrány. Sonda do lůna tuzemské alternativní scény


Publikace s názvem Růžové vrány nese podtitul Muzikantky v 21. století a její autorkou je hudebnice Pavla Jonssonová, spoluzakladatelka dívčí skupiny Zuby nehty. Přináší rozsáhlé povídání s dvaceti představitelkami tuzemské alternativní hudební scény. Nejdříve vyšla jako čtrnáctidílný cyklus s názvem Milenky múz v časopise HISvoice v průběhu roku 2018.

Jako inspirace autorce posloužila publikace Pink Noises od Tary Rodgersové. Ta se blíže dívala na ženy a jejich působení na hudební elektronické scéně.

Jonssonová si zvolila nejen dýdžejky. V knize nalezneme také hudebnice, které jsou autorkami svých písní, mimoto zpovídá členky kapely Gaia Mesiah. Kniha přináší jednadvacet rozhovorů a každému z nich předchází medailonek, který umělkyni představuje. Je jen škoda, že se vizitky ve většině případů podobají spíše strukturovanému životopisu a nepřinášejí mnoho zajímavého.

To se však nedá říct o navazujících rozhovorech. Přestože se určité otázky v každém z nich opakují, začínají pokaždé jinak a ubírají se vždy trochu jiným směrem. Každá z muzikantek je svá, trochu jinak interesantní a je zajímavé pozorovat nuance mezi jejich odpověďmi.

Je znát, že se Jonssonová v hudebním světě pohybuje desítky let a hudebnice osobně zná. Sdělení respondentek tak působí intimně a upřímně. Kromě toho nalezne čtenář v závěru díla i rozhovor s autorkou. Uskutečnil ho šéfredaktor časopisu HISvoice Petr Ferenc a otázky pro ni byly obdobné.

Tématy feminismu a genderové vyváženosti se autorka dlouhodobě zabývá. Je však na škodu, že z některých otázek čiší přílišná angažovanost, a trochu to působí, že se snaží hudebnicím podsunout pocit diskriminace.

 

Pavla Jonssonová: Růžové vrány
Volvox globator, 236 stran, 268 Kč

 

Hodnocení: 75 %

 

Právo, 26. 8. 2020

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 1538