Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 10. dubna 2019 - 16:32Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Cedella Marleyová: Vaříme s konopím


(Jestli mi nějaká kniha udělala za poslední roky nefalšovanou radost, pak je to po obsahové i formální stránce úžasná kuchařka Cedelly Marleyové, dcery legendárního muzikanta a propagátora konopí Boba Marleyho.

Kniha obsahuje celkem 75 receptů a mnoho dalších zajímavých informací ze světa konopí a hned na první pohled je vidět, že se jedná o pečlivě zpracované a do posledního detailu vypiplané dílo. Kvalitní vazba, luxusní papír, nápaditá grafická úprava a fotografie Jamajkou a konopím inspirovaných jídel a nápojů, ze kterých se vám začnou okamžitě sbírat sliny. Nás však samozřejmě nezajímá jen formální stránka, ale především obsah.

 

KONOPÍ MÍSTO SKLENKY VÍNA

„Když jídlo vylepšíte konopím, bude se každý cítit nejmíň tak příjemně, jako kdybyste mu nabídli sklenici vína“, vysvětluje v úvodu autorka, jak funguje skloubení jídla a správného množství konopí (respektive THC). A hned v prvních kapitolách podrobně vysvětluje, jak se aktivní látky v konopí při přípravě pokrmů uvolňují z rostliny do připravovaných dobrot, jak předejít nechtěnému požití příliš velkého množství THC, které by z příjemné večeře mohlo udělat stresující zážitek, a celkově čtenáři nabízí zasvěcený pohled do tajů konopného vaření.

Výhodou ve srovnání s naprostou většinou doposud vydaných konopných kuchařek je, že problematika správného dávkování se v knize zmiňuje opakovaně a je na ni nahlíženo z mnoha různých úhlů, protože se jedná o poměrně složitou a komplexní záležitost. Stejně tak jsem v žádné publikaci o vaření s konopím doposud nikdy neviděl, že by autoři pracovali s pojmy jako kanabinoidní kyseliny či s dalšími kanabinoidy, konkrétně s kanabidiolem (CBD). Stane-li se, že si knihu s celým názvem Vaříme s konopím: 75 receptů podle přirozeného životního stylu Marleyových zakoupí člověk konopí neznalý, bude mít po přečtení úvodních třiceti stran dost možná více relevantních informací o této bylině než řada občasných „huličů“.

 

KLÍČ K DÁVKOVÁNÍ

Za vpravdě geniální lze považovat tabulky nazvané „Klíč k dávkování“ na straně 31, které i naprostému laikovi přesně vysvětlí, kolik THC dostane do svého těla po požití třeba 7 gramů odrůdy s 10 procenty THC kolik miligramů tohoto kanabinoidu bude v polévkové lžíci oleje připraveného z takového konopí. Bohužel pro našince jsou tyto tabulky a výpočty zatím k ničemu, protože u nás zatím běžný uživatel konopí prakticky nemá možnost, jak si u svého konopí nechat změřit obsah hlavních aktivních látek – tedy kromě dvou případů: buď si zaplatit testy v drahé laboratoři, nebo si nechat zabavit konopí policií, která ho otestuje. O to ale asi nikdo z nás nestojí.

 

A KONEČNĚ JÍDLO

Recepty a jejich fotografie se těžko popisují slovy a pro každého gurmeta, který rád ochutnává cizokrajné pokrmy, se bude jednat o opravdový poklad – s konopím nebo bez. Cedella Marleyová se rozhodně nebojí, že by přišla o své knowhow, a se čtenáři se dělí o různá tajemství jamajské kuchyně, rodinné vychytávky na kořenící směsi, tipy na přípravu banketů s mlsnými přáteli a dokonce nám dává i lekce jamajského slangu, abychom se při vaření mohli cítit opravdu jako v Karibiku.

Veškeré pokrmy jsou prezentovány jak ve verzi bez konopí, tak ve verzi obohacené, takže pokud si chcete jen užít dobré jídlo a nedostat se přitom do povzneseného stavu, nemusíte. A až si dostatečně pochutnáte, jistě oceníte i jednu ze závěrečných kapitol, která je věnována přípravě kosmetických produktů z jídla a konopí – je snad libo citrusovo-zázvorový či dýňový peeling, čistící masku z aloe nebo banánu a medu? Zkrátka a dobře, pokud máte doma konopí a kuchařku Cedelly Marleyové, můžete si nejen pochutnávat a užívat si účinky naší oblíbené bylinky, ale ještě se k tomu zkrášlovat.

 

Volvox Globator, Praha 2018, 1. vydání

 

Legalizace, č. 2, duben 2019, Michal Třebavý

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 2438