Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 7. února 2019 - 13:09Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

UWE BLESCHING: Velká kniha o léčbě konopím pro 21. století


Uvažovali jste někdy o konopí jako o léku proti zdravotním obtížím, které Vás trápí, ale ztratili jste se v záplavě ne úplně přesvědčivých článků na internetu, případně v abstraktech studií, k jejichž plnému pochopení je nutné odborné vzdělání? Máme pro Vás dobrou zprávu – Velká kniha o léčbě konopím je přesně tím zdrojem, který potřebujete.

Jedná se o zbrusu nové kompendium informací od spisovatele a novináře Uweho Bleschinga, který spojuje odborné znalosti z medicínského výzkumu konopí s praktickými radami a pomáhá čtenářům pochopit, jak lze touto rostlinou řešit „stovky chronických symptomů a nemocí“.

 

PRO LAIKY I ODBORNÍKY

Velká kniha o léčbě konopím pro 21. století neklade na čtenáře na počátku přehnané nároky a začíná vynikajícím úvodem do problematiky: přehledným popisem a vysvětlením endokanabinoidního systému, diskuzí o bezpečnosti konopí a jeho vedlejších účincích, uvedením zavádějícího označení „vstupní droga“ na pravou míru a představením nejobvyklejších způsobů konzumace.

V následující části se Blesching podrobněji zabývá léčebným propojením těla a duše a žádá čtenáře, aby „zvážili možnost, že tvorbou specifického emočního obsahu zároveň měníme samotnou chemickou podstatu svého těla, která je zcela nebo částečně ovlivňována endokanabinoidním systémem.“

Ve stejném duchu pokračuje a tvrdí, že pomocí procvičování emoční zodpovědnosti, přijetí a intervence „můžeme vědomě směrovat a podporovat uzdravovací schopnosti našeho těla.“ Když osvětlí svou výchozí teze, ponoří se hlouběji do léčebných plánů, které jsou v knize rozděleny podle nemocí. Jednotlivé choroby jsou popsány a vysvětleny z pohledu západní medicíny, následuje souhrn z dostupných výzkumů a doporučení vhodných odrůd. Součástí publikace je také popis použitelných duchovních technik a navrhovaná předmeditační požehnání. V některých kapitolách pak nechybí návrh doporučeného jídelníčku.

 

PĚT LISTŮ

Nejobsáhlejší IV. kapitola je věnována „chorobám a jejich příznakům“, kdy v úvodu každé knížky najdeme tabulku s graficky znázorněnými pěti listy, které sumarizují „úroveň důvěry a terapeutického potenciálu založenou na důkazech“. Tato pětilístková škála je následována počtem hodnocených výzkumů a uzavírá ji hodnota léčebného indexu konopí (Cannabis Health Index). Tato hodnota vyjadřuje jak míru důvěry autora v dostupné a prověřené výzkumy, tak stupeň jistoty členů vědecké komunity obecně. Každá v knize zmiňovaná studie má přidělené vlastní číslo lišící se podle typu a důležitosti – výzkumy na lidských pacientech mají logicky mnohem vyšší hodnotu než testy na myších.

Blesching například tvrdí, že mírnění migrény konopím bude fungovat „pravděpodobně“ a na pětilístkové stupnici proto získalo tři lístky. Svůj předpoklad staví na hodnocení třech nezávislých studií s celkovým indexem deset. To může být pro někoho dostatečně přesvědčivé, pro jiného ne.

Jako čtenář jsem byl překvapený tím, jak mnoho léčebných plánů je založeno na několika málo studiích, přičítám to ale spíše faktu, že výzkum je v důsledku konopné prohibice těžko realizovatelný, než lenosti autora.

Jedinou možnou vadou na této vpravdě encyklopedické publikaci je fakt, že Blesching je tematicky poměrně široce rozkročený a snaží se postihnout takříkajíc od všeho něco. Příkladem toho je v podstatě celá V. kapitola nazvaná „Zapojení psychosomatické medicíny za účelem hlubšího uzdravení“.

Celkově lze říci, že taková souhrnná a přehledová publikace o léčbě konopím u nás dlouho chyběla. Na druhou stranu si musíme přiznat, že Velká kniha o léčbě konopím pro 21. Století nepřináší mnoho jasných závěrů, ale spíš poměrně rozdílné názory odborné komunity na užívání konopí k léčbě specifických chorob a na mezery v našem chápání toho, jak fungují obsahové látky v našem těle.

 

Volvox Globator, Praha 2018, 1. Vydání

Legalizace, 1/2019, leden 2019, Michael Třebavý

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 2439