Josphin Aimé Péladan se narodil 28. Března 1859 v Lyonu (Francie), údajně jako syn rytíře jakéhosi záhadného řádu, ale přísně katolických rodičů. Barbey d’Aurevilly podnítil jeho zájmy literární. Péladanův bratr Adrien, lékař-homeopat pak jeho zájmy o hermetismus. Zemřel 17. ledna 1918 v Neully sur Seine, zanechav za sebou rozsáhlé dílo, které lze dnes chápat již pouze v historickém významu. Je svědectvím zvláštní doby a atmosféry, v níž se renesance hermetismu, podmícená zejména Eliphasem Lévim, úzce propojovala s literární dekadencí a - tak jako u Léviho – osobitě pojatým katolicismem. P. Courant (1973) nazval Péladanta zneuznaným. Jeho osobitě pojaté rosekruciánství je pokusem o neméně osobitou, kontemplativní syntézu katolictví a hermetismu. Jeho UMĚNÍ STÁT SE MÁGEM je nicméně poselstvím absolutního kréda, které sám formuloval takto:
„Život myslícího člověka je příležitosti a prostředkem k vytvoření mistrovského díla z toho kusu duše, jenž mu dal Bůh zpracovat. Toto naplnění lidského života je neseno ve znamení Růže a Kříže, tj. Krásy a Bolesti, neboť jen prostřednictvím těchto, vyššího života nosných emocí, se člověk stává duchovním králem těla a duše.“
Z doslovu Milana Nakonečného
Přestože první vydání knihy „Umění státi se mágem“ se uskutečnilo před více než sty léty, můžeme v ní najít mnoho zajímavého i pro současnou dobu. Posuďte sami z následujícího malého výňatku z kapitoly 3 – PRAVIDLA DRUŽNOSTI:
*Z místa, kde se ti posmívají, odejdi. Rovněž nikdy nezůstávej ve skupině, kde bys byl považován za nepatrného.
*Zpočátku buď těžko přístupný a nepodávej ruku, dokud jsi se nepřesvědčil, koho máš před sebou.
*Buď nedůtklivější na své myšlenky, než na svou osobu, na své obdivy, než na svou vlastní čest.
*Ale jakmile jsi podal ruku, projevuj neochabující zdvořilost.
*Zachovávej zvyklosti světa, v němž se nalézáš, dokonce přeháněj.
*Nebuď důvěrný! Obyčejní lidé si velice málo váží toho, kdo se jim příliš blíží.
*Nevzdávej žádné pocty tomu, dko představuje stát, ale měj úctu k umělci.
*Nechoď k nevěstkám. Vyhýbej se jim, ne proto, že jsou příležitostí k hříchu, ale protože tě nakazí všedností.
*Považuji za nevěstku každou ženu, která žije ze svých lásek.
Knihu UMĚNÍ STÁT SE MÁGEM z francouzského originálu přeložil Miloš Maixner, odborná redakce Milan Nakonečný. V pevné vazbě, v rozsahu 146 stran, ceně cca 230 Kč ji vydalo nakladatelství VOLVOX GLOBATOR.