Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 26. února 2016 - 18:03Volvox.cz si právě čtete pouze vy
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

JEREMIÁDA dobře situovaného rentiéra


WINFRIED M. BAUER to myslel dobře, když psal plamenná slova do TYRANIE BLAHOBYTU (Volvox Globator). Je ostatně co pranýřovat: málokterá rána padne vedle a v závalu reklamních supersdělení je jakékoli volání po prostotě, zodpovědnosti a samostatnosti samozřejmě cenné.

Autor působil třicet let jako marketingový poradce v průmyslu, má za sebou řadu knih. Dalo by se tedy očekávat přesně cílené dílo: strukturované s německou pedantností, ostře kritizující typické konzumní škůdcovské chování. Jazyk pak pregnantní, možná trochu suchý, leč přesný. Bohužel opak je pravdou. Záplava slov, obecných pravd a výkřiků se míchá s hodnotnými informacemi, a čím dále člověk čte, tím více nachází povšechnosti, nepřesnosti a nakonec i protimluvy.

Věty jako „popíráme prastaré životní moudrosti“ nebo „naše společnost se řítí po dráze, jejíž konec ústí podle všeho v chaosu“ mohou být chápány ještě jako řečnické výzvy. Ale nad jinými už člověk kroutí hlavou: „Stěží bychom našli období, v němž se tolik mluvilo o individuu a individualismu jako dnes.“ (Co renesance, romanismus?) „Důvodem psychických potíží není příliš mnoho práce, neboť lidé již dnes tolik nepracují. V některých případech můžeme dokonce předpokládat, že právě proto, že má člověk méně práce, trpí v situacích, které vnímá jako stres.“ (?)

V zápalu boje s amorální technikou se pak Bauerovi na jedné straně hodí do krámu, že „víra v neomezenou použitelnost počítačové inteligence v rozhodovacích procesech je stále problematičtější.“ Ale ekologické a jiné krize je třeba „nutné začít plánovat jinak, s pomocí počítačů, protože jsou rychlejší a přesnější než my a mohou navrhnout potřebné scénáře“. Je to ke škodě věci zbytečně emotivní, povrchní konglomerát pravd, citátů a efektivní mesianistické omáčky. Taková rentiérská jeremiáda někoho, kdo je dobře situován a začal se nudit.

Winifred M. Bauer: TYRANIE BLAHOBYTU, přeložil Radovan Charvát, vydal Volvox Globator

Nové knihy, č. 13/97, květen 1997, IVAN VÁGNER

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3471