Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 4. února 2016 - 13:29Volvox.cz si právě čtete pouze vy
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Sci-fi od A do Z, od nuly do nekonečna... a ještě dál, Guy Haley a Baxter Stephen: Kronika sci-fi


Science fiction. Slovní spojení, které dokázalo pobavit miliardy lidí a vydělat multimiliardy peněz. Životní styl. Žánr s několikasetletou tradicí a tak barevnou škálou různých podžánrů, že je ani pravověrní fanoušci nejspíše nedokážou vyjmenovat všechny. V tom by jim ovšem mohla pomoci mamutí encyklopedie Kronika sci-fi – bezesporu jedna z největších (a nejtěžších) knižních událostí roku 2015 na našem žánrovém trhu.

Jde o takřka šestisetstránkový kolos, pod nímž je jako hlavní editor podepsaný Guy Haley, britský spisovatel fantasy a sci-fi, s jehož beletristickými pracemi jsme u nás prozatím neměli tu čest se seznámit. Těžko však pohledat nějakou, která by měla takovou váhu (metaforickou, ale i fyzickou, samozřejmě) jako nonfiction Kronika sci-fi, na které s ním spolupracovaly desítky dalších přispěvatelů. Ti společnými silami pod Haleyho taktovkou vytvořili ultimátní přehled toho, co vlastně znamená a obsahuje pojem sci-fi. Od Frankensteina po Avatara, od Aldouse Huxleyho po americké pulpové časopisy, od Wellse po Spielberga...

Jejich encyklopedie tak zahrnuje bohatý výběr těch nejdůležitějších žánrových jmen a titulů napříč médii i staletími – jako nejstarší položka na košatém seznamu je Frankenstein Mary Shelleyové, což už je takřka dvousetletý základní kámen žánru. Kronika tak pracuje s nesčetnými knihami, velikým množstvím filmů, dostalo se však i na televizní seriály, komiksy či videohry (byť poslední dvě média by si zasloužila ještě o něco více prostoru). A dokonce i na nějakého toho Čecha – vždyť co by byl žánr sci-fi bez slova robot?

U podobně rozsáhlých encyklopedií je poměrně složité vytvořit způsob, s jakým obsah rozvrhnout, aby se čtenáři dobře přijímal. Kronika s ním pracuje skvěle – témata jsou uváděna chronologicky, ta nejkomplexnější zahrnují představení tvůrce, jeho děl, detail několika nejdůležitějších z nich, k tomu seznam uvedených velkých cen, zařazení do specifického subžánru (jejich výčet a stručnou charakteristiku naleznete v závěru), tabulky dalších zpracování napříč médii a mnohé další. Samozřejmostí je bohatý a přehledný rejstřík a barvité fotografické přílohy (a že jde někdy o záběry, které člověk jen tak nevidí).

Hlavní texty jednotlivých kapitol se pak naštěstí nesoustředí jen na prostou sumarizaci děje a obecné blábolení ke vzniku díla (jak tomu u podobných kulturních encyklopedií nezřídka bývá). Autoři často přidají i nějakou tu „perličku z natáčení“ nebo informace, které čtenář – není-li skutečný odborník na danou látku – jen těžko ví.

Ať jenom nechválíme – nikdo přeci není dokonalý – v českém vydání knihy se přeci jen tu a tam dá nalézt chybka, způsobená většinou nepozornou redakcí. Což je u knihy takového rozsahu přeci jen pochopitelné, byť neméně bolestivé. Tu nepřeložený popisek fotky, tamhle popisek přiřazený ke špatnému obrázku... Naštěstí jde většinou jen o drobnosti a rozhodně nejsou pravidlem.

Samozřejmě, dá se jistě namítnout: „Proč si kupovat encyklopedii v takové době, kdy na internetu naleznete přinejmenším všechno? (A mnohdy i to, co rozhodně nehledáte a hledat nechcete?)“ Odpovědí je hned několik:

1. Jak řekl už Sókratés v méně známém dodatku jednoho ze svých nejslavnějších citátů: „Vím, že co nevím, to si na Googlu nenajdu.“ (Nebo tak nějak to bylo.) Kronika sci-fi představuje vynikající odrazový můstek k tomu, aby člověk vlastně věděl, co chce hledat. Chce-li jít do hloubky tématu, je internet přeci jenom užitečnějším nástrojem – ale těžko se potopíte do tématu, o němž nemáte tušení. Kronika sci-fi je čtenáři v podstatě Beatricí po rajských zahradách jménem science fiction.

2. Pro široký rozhled a orientaci v tak komplexním žánru, jakým sci-fi je, encyklopedie vlastně bohatě postačí.

3. Protože ten svazek informací je v knižním vydání prostě nepopsatelně víc sexy!

Pokud bych měl vybrat jednu jedinou knihu vydanou u nás v roce 2015, kterou by měl mít doma každý fanoušek sci-fi, byla by to tahle. Hal(l)eyova kometa nakonec přiletěla dříve.

Guy Haley a Baxter Stephen: Kronika sci-fi
Volvox Globator, 2015
překlad: Dina Podzimková
576 stran, 949 Kč

www.fantasya.cz, 3. 2. 2015, Josef Horký

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3892