Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 14. srpna 2015 - 20:38Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

JOE JOHN J. KOHUTOVI: Rockecy aneb Kniha rockových citátů


JOE JOHN J. KOHUTOVI: Rockecy aneb Kniha rockových citátů
(Volvox Globator)

Nelekejte se možné prvotní asociace, s rádobyrock’n’rollovým šramlem jistého majitele cestovní kanceláře nemá tato kniha nic společného. Nicméně nedůvěryhodných až podezřelých věcí se v ní pohříchu taky pár najde.

Totiž; ne že by se sbírka všemožných výroků populárních muzikantů (jistěže ne bez výjimky) opravdu trefnými, vtipnými, výstižnými či cynicky poučnými postřehy. Je jich na zhruba sto padesáti stranách až dost, a sesbírat je a (alespoň přibližně) tematicky zkompilovat do dvaatřiceti oddílů musela být jistě nesnadná práce. Jiná věc je, do jaké míry lze možno brát všechny předkládané citáty za autentické, ale to už není tak docela náš problém.

Ten se zdá rovnoměrně rozdělen jinde: dílem v neurovnaném a zjevně do věcí příliš nezasvěceném překladu Ladislava Šenkyříka (s přece jen přibývajícím počtem titulů, zabývajících se moderní populární hudbou, začíná být nedostatek vhodných a hlavně v tématu orientovaných překladatelů stále patrnější), dílem v bohužel poněkud odbyté redakční práci s textem.

Neboť, jak si jinak například vysvětlit, že nadmíru frekventovaný, ba přímo klíčový výraz rok’n’roll se tu vyskytuje v několika modifikacích (jinde třeba Rock& Roll, rock& roll, Rock and Roll atd.). Proč u některých notoricky známých jmen je celkem zbytečně uváděna i domovská kapela, zatímco o tom, kdo je Dion (jenž používá v českém překladu přímo strašlivě znějící slova ‚kundolez a frndojez‘, takže o křehkou Celine zajisté nejde) nebo Mitch Miller či MC Lyte se nic bližšího nedozvíme. Podobných nesrovnalostí lze v knize nalézt povícero. A rozumíme-li bezezbytku výroku Jonathana Richmana „Možná dá víc práce najít v síťce nad hlavou místo, ale jestli chcete tu kytaru ještě někdy uvidět, nekontrolujte ji. Může se snadno ukrást nebo ztratit. Nenechávejte ji v síťce ani když vezmou autobus z dohledu, aby ho ‚uklidili‘,“ máte můj obdiv (ale spíš je vám všechno jedno).

Někomu mohou tyhle připomínky připadat jako zbytečné šťourání – ostatně kdo má co do činění s psaným (a pak tištěným) slovem ví, jak těžké a mnoha záludnostmi ohrožované je úsilí vyvarovat se chyb. U knihy to pak mrzí dvojnásob, protože tam není možnost omluvy či opravy v příštím čísle – už navždy zůstává tak, jak vyšla.

Přes všechny výhrady jsou Rockecy zajímavým a většinou i zábavným breviářem pro ty, kterým nestačí populární hudbu jen poslouchat a chtějí alespoň trochu nakouknout do zákulisí.

I když vlastně: Do června to přejde (časopis Variety v roce 1955 o rock’n’rollu)...

Rock & Pop, č. 10/1996, říjen 1996, Jan I. Wünsch

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3693