Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. srpna 2015 - 22:32Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

PATTI SMITH: Básně a deníky 1970-79


PATTI SMITH: Básně a deníky 1970-79
(Volvox Globator)

O tom, že Patti Smith svou uměleckou dráhu začínala jako nonkonformní básnířka a teprve později svou recitaci občas nechávala doprovázet hudebníky, z nichž se posléze zformovala slavná Patti Smith Group, víme už dávno. Teprve nyní však máme možnost nahlédnout do této oblasti její tvorby v české verzi.

Kniha Básně a deníky 1970-79 (pův. název Early Work, přeložil Jan Čáp) je rozdělena chronologicky do čtyř oddílů. Díky tomu můžeme sledovat literární i myšlenkový vývoj autorky – od formálně jasných (byť volným veršem psaných) po komplikovanější a spíše automaticky působící útvary, od příběhů, v nichž se autorky stylizuje do jiných osob, až po místně i časově konkrétní vlastní prožitky. Pro Patti není ovšem důležitá forma. Dbá ve všech tvůrčích obdobích především – a to se podařilo vystihnout i překladateli – na rytmus svých textů. Už proto, že jak bylo řečeno, nebyla většina z nich určena v prvním plánu ke čtení, ale k autorčině recitaci v klubech. Je pak jasné, že tuto rytmickou koncepci najdeme i v intimnějších ‚básnicky-deníkových‘ textech.

Obsahově většina Pattiiných textů reflektuje její volnomyšlenkářský pohled na svět, tedy to, čemu jsme si zvykli říkat intelektuální punk. Vejdou se sem jak ‚světonázorová‘, tak třebas historizující témata, stejně jako otevřenost v oblasti sexu a drog či ohlasy Morrisona nebo Rimbauda (obdiv k němu je jedním z hlavních rysů, procházejících přímo i jen v náznacích prakticky celou knihou). Z dnešního hlediska patrně obsah těchto básní málokoho šokuje, ovšem v době jejich vzniku šlo o nefalšovaný myšlenkový underground. A i když čas vyznění některých textů poněkud oslabil a Patti Smith budeme asi nadále považovat především spíš za hudební než literární osobnost (byť se samozřejmě oba tvůrčí okruhy v její tvorbě velmi dobře doplňují, jak víme i z jejího posledního alba), kniha Básně a deníky má v kolekci správného smithologa své důležité místo.

Rock & Pop, č. 10/1996, říjen 1996, Ondřej Bezr

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3687