Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 27. května 2015 - 19:07Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Patti Smithové vychází nová deska i knížka


Praha (vla) – Americká básnířka a zpěvačka Patti Smithová, která v polovině sedmdesátých let významně zasáhla do vývoje světové populární hudby, vydává příští pondělí nové album nazvané Gone Again. Nicméně již v těchto dnech se na tuzemském trhu objevila knížka Básně a deníky, která shrnuje literární činnost Smithové v letech 1970-1979.

Ještě než Smithová, která se narodila 30. prosince 1946 v Chicagu, propadla kouzlu jadrné rockové hudby, psala a recitovala poezii. Nejprve ji doprovázel kytarista Lenny Kaye, ale sestava se postupně rozrůstala a v roce 1974 zpěvačka sestavila kapelu The Patti Smith Group, která vystupovala newyorském klubu CBGB. Nejen první album Horses, které produkoval John Cale, ale i desky Radio Ethiopia, Easter a Wave patří k tomu nejlepšímu, co Smithová natočila – i když se po mnohaleté přestávce posluchačům připomněla několika dalšími albovými projekty.

Zdálo se, že tvorba Smithové, matky dvou dětí, již patří minulosti. Když v létě 1993 recitovala v newyorském Central Parku své verše, přesvědčila se však, že na ni lidé nezapomněli.

Před natočením nejnovější desky Gone Again vyzpovídal Patti Smithovou režisér Zdeněk Suchý pro svůj filmový dokument o Ivanu Královi, nazvaný Dancing Barefoot. Krátce nato Smithová přispěla svému bývalému kytaristovi Královi na jeho první sólové album Nostalgia. Podobně přátelské gesto udělal i John Cale, který rovněž hraje na projektu Gone Again.

Nejen písně z tohoto alba, ale jistě také hity jako Dancing Barefoot nebo Because The Night zazpívá Patti Smithová 29. července na svém koncertu v pražském kongresovém centru – Paláci kultury. Předkapelou Smithové bude – zřejmě i během světového turné – Ivan Král se svou skupinou.

Mladá fronta, červen 1996

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3581