Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 23. března 2015 - 13:20Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Tak řečený Český Verne


Měl jsem to štěstí, že jsem zastihl Františka Flose koncem padesátých let ještě naživu. Tehdy si konkurovali dva nestoři, Flos a J. Š. Kubín, a snili o tom, jak se dožijí stovky let. Kubínovi se to podařilo, Flos byl od té stovky pouhé tři roky.

Psal jsem tehdy o něm monografii – vyšla pod názvem Dobrodružné pozvání – a snažil jsem se ve spořilovské vilce vyzvědět od svébytného pamětníka, co se dalo. Flosovo jméno bývá tradičně spojováno s Lovci orchidejí, jejichž jedenácté vydání teď posílá do světa Volvox Globator. Autor sám chápal a cítil, že mladého čtenáře nestrhne prapůvodní verzí svého díla, a proto se nevzpíral textovým úpravám. Ty – podle mého tehdejšího nazírání – měly spočívat hlavně v potlačení kantorských vsuvek a poznámek, kterým ovšem vaku autor, učitel tělem i duší, jistý význam přikládal.

Nakladatelství Volvox Globator chystá Flosovy sebrané spisy: Lovci orchidejí tuto řadu zahajují, dojde i na strýcův odkaz, Supy atlasu či příběh Vzducholodí do srdce Brazílie. Flos svými romány takříkajíc zmapoval celý svět, i když sám toho moc nenacestoval. S\til svou fantazii soustavným studiem cestopisů, ale i další rozmanité odborné literatury. A psal-li o loveckých dobrodružstvích ve všech světadílech, sám prožíval lovecké dobrodružství v české přírodě. Jako jeden z vůdčích duchů časopisu Úhor probojovával v české literatuře pro mládež ryzí hodnoty. „Můj boj proti indiánkám“ pojmenoval svoje úsilí o dobrodružnou četbu lidsky bohatou a záměrně poučnou. V upravených zněních ty sedmdesát i více let staré příběhy nepostrádají dodnes čtenářskou přitažlivost.

František Flos: LOVCI ORCHIDEJÍ, vydal Volvox Globator

Nové knihy č. 2, leden 1996, Zdeněk Heřman

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3792