Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 20. března 2015 - 17:41Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

ZAPOMENUTÝ KLASIK HERMETISMU


Francoucský lékař Gérard Encausse (1865 – 1916), námý pod pseudonymem PAPUS, patří vedle Eliphase Léviho a Stanislava de Guaity k předním postavám tzv. francouzského magického obrození. Dílo tohoto klasika hermetismu je známo českým čtenářům zatím pouze zčásti. Ve dvacátých letech vyšly dva díly z jeho trojdílné Tajné vědy a rovněž jeho snad nejdůležitější kniha Základy praktické magie. Nyní, po mnohaleté pauze, vychází u nás třetí Papusův text. Je jím učebnice kabaly nesoucí prostý název KABALA.

Autor se zde zabývá teorií i praxí židovské mystiky a čtenář tu najde základní poučení o hlavních pojmech, tezích a cílech kabaly. Text je doplněn ukázkami z nejvýznamnějších kabalistických spisů. Některé otázky jsou v tomto díle spíše jen naznačeny, než opravdu zodpovězeny, což platí zejména o problematice Šemhamforaše. Autor v této knize, která je koncipována jako úvod do kabalistického učení, zřejmě nechtěl profanovat tiskem tajemství velikého jména, před nímž se skláněli v němé úctě vznešení mudrci a koryfejové tajných věd mnohých pokolení a staletí. Vážné zájemce ostatně sám odkazuje na jiná díla, kde je toto téma zpracováno důkladněji, jmenovitě práce Athanasia Kirchera (1602 – 1680). Protože původní bibliografie byla v českém vydání vypuštěna, uvádím, že se jedná o Kircherův spis Oedipus Aegyútiacus (Řím, 1652 -4).

Krom chybějící bibliografie je třeba vyslovit politování i nad četnými chybami v hebrejsky psaném textu i v jeho transkripci, které se objevují na každé straně a často v hojném počtu. To je však stará bolest značné části u nás vycházejících knih, v nichž se vyskytuje hebrejština. Obvykle se utěšuji tím, že laikovi je to jedno a odborník to pozná, takže se vlastně tolik nestalo. Každopádně ale jde o významný ediční počin a doufám, že nakladatelství Volvox Globator bude ve vydávání kabalistické literatury pokračovat, neboť – na rozdíl od alchymie, kde trh začíná být pomalu již nasycen – je dobrých knih o kabale v češtině pořád ještě žalostně málo.

Papus: KABALA, vydalo nakl. Volvox Globator

Nové knihy č. 17, duben 1996, JOSEF VESELÝ

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3986