Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 21. ledna 2013 - 13:30Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Kniha o době, kdy si kluci a holky vzájemně vyměňovali šaty


Zkušený britský autor Dave Thompson (napsal např. biografií Sweet, Deep Purple či Davida Bowieho) se věnuje ve své knize jedné pětiletce hudebního stylu zvaného glam rock. Tedy stylu, který je spojen především s rockovou pompézností, nabubřelostí, ale také s nadsázkou, vyzívavou sexualitou a laciným pozlátkem. Je to prostě čas, o kterém autor s typicky suchým britským humorem mluví jako o době, kdy se kouřil hašiš a kluci si s holkama vyměňovali šaty. Právě takováto nadsázka je doslova literární živou vodou celé knihy a dělá z ní vcelku čtivé dílo. Což je nutnost, protože rozsah přesahující sedm set stran klade u čtenáře opravdu velký nárok na jeho trpělivost a pozornost. A legendy o tom, jak skupina Slade vyzývala fanynky, aby si sundaly kalhotky, jak Garyho Glittera pro jeho otylost nazývali kritici michelinovským panáčkem či jak si Marc Bolan pod vlivem drogy chtěl sníst svou vlastní ruku jsou příběhy, které i čtenáře, který není detailním znalcem této scény mohou vtáhnout do děje.

Ačkoliv knihu překládala hned celá čtvěřice ( Pavel Sojka, Michael Kyselka, Daniela Orlando a Zuzana Krulichová), podařilo se v ní uchovat jazykovou celistvost. Občas sice některá věta nedává v češtině ten správný smysl, někde došlo i k faktické chybě (záměna bubeníka The Beatles Pete Besta za fotbalistu George Besta), nicméně celkově se z textu neztratila původní lehkost ani nadsázka.

Výrazným negativem publikace je to, že veškeré obrázky jsou černobílé a vypadají trochu jako reklamní letáky. Uřčitě zde absentují velké barevné fotografie zainteresovaných interpretů. Vždyť i sám autor vyzdvihuje fakt, jak zrod barevného televizního vysílání této scéně výrazně pomohl. Naopak diskuse „zasvěcenců“ o tom, že ta kapela byla glam a ta druhá ne, či hádky o pravou ideovou podstatu galm rocku považuji za irelevantní. Hudební subkultury prostě nemají pevné hranice a rozlévají se do mnoha dalších řečišť. Koneckonců tato rozsáhlá a velkolepě pojatá kniha výše uvedený fakt dokládá více než dobře.

Dave Thompson
Děti revoluce
Historie glam rocku 1970-1975
Nakladatelství Volvox Globator
708 stran, 587 Kč

Hodnocení: 70%

Právo, 19. 1. 2013, Jan Šída

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 4835