Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 26. ledna 2012 - 10:53Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

HOWLŮV PUTUJÍCÍ ZÁMEK


HOWLŮV PUTUJÍCÍ ZÁMEK
Diana Wynne Jonesová

Pohádkovému fantasy příběhu o čaroději bydlícím v poněkud neposedném obydlí udělal už před pár lety bezvadnou reklamu animovaný snímek Hajao Mijazakiho Zámek v oblacích. Byla to správná obsahová i vizuální žranice chrlící nespočet půvabných výjevů, jež díky bezbřehé imaginaci dodal japonský mistr anime knižní předloze britské spisovatelky. Nutno spravedlivě dodat, že ani sama autorka se v duchu nejlepší carrollovské tradice v množství ulítlých nápadů nijak neomezuje.

Hrdinkou je antipohádkově nikoliv nejmladší, ale naopak ta nejstarší ze tří sester. Jmenuje se Sofie a má v sobě něco z Dorotky (Čaroděj ze země Oz) a zároveň Popelky. Zakletá v těle stařeny je hybnou silou usměrňující ostatní charaktery (čaroděje playboye Howla především) i příběh samotný. Ten je pak tradičně pohádkový – o hledání štěstí a lásky. A zároveň moderní – o emancipaci a sebeuvědomění.

Ovšem čeho je moc, toho může být příliš. Co je tedy největší předností téhle čarodějně-komicky-romantické story (jinak první knihy z trilogie), lze vnímat i jako slabinu. Je tu plno nápadů, které v celku zapadnou, a postav, jimž se nedostává dostatečného prostoru k vývoji. Slibné epizodní rozehrávky často končí v autu a rozuzlení nepřináší úplné uspokojení. Příliš mnoho motivů a dějových komplikací působí poněkud manicky a neuceleně, což nemusí být ten pravý šálek čaje pro každého. Takže srkat opatrně.

Diana Wynne Jonesová: Howl’s Moving Castle
Překlad: Milan Stejskal
Obálka: Nikkarin
Vydal: Volvox Globator, Praha 2011
248 stran, 299 Kč

80 %

únor 2012, Pevnost č. 2/2012, Marta Běhounková

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5256