Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. března 2011 - 15:32Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

RECENZE: Roald Dahl, Od A až do Z – Souhrnné vydání nejlepších povídek I a II


Roald Dahl (1916 – 1990) byl v roce 2008 deníkem The Times zařazen na 16. místo mezi 50 nejlepšími britskými spisovateli po roce 1945, často bývá řazen mezi nejlepší spisovatele literatury pro děti ve dvacátém století - asi stačí jenom zmínit: Karlík a továrna na čokoládu…

Pan Dahl byl také neobyčejně plodný povídkář a dva svazky jeho krátkých povídek vydané v loňském roce nakladatelstvím Volvox Globator přinášejí 50 vynikajících, poutavých a zábavných příběhů, které v knihovně rád zařadím mezi svazky takových žánrových klasiků jako jsou Henry Kuttner, Robert Sheckley nebo Kurt Vonnegut, Jr.

Kvalita autora se projevuje nejen v dokonalém dávkování děje a tempa příběhů. Dahl je mistrem efektních popisů i překvapivých rozuzlení, charakteristickým rysem jeho tvorby je velká volnost, kterou nechává čtenáři v závěru příběhů - často tak překvapivá a skvělá pointa získává ještě další rozměr. Rozměr, který jsem si poměrně dost užíval - možnost dohrát si příběh ve vlastní hlavě jen na základě indicií číhajících na konci textu. Roald Dahl se stejnou grácií přináší humorné hříčky, decentně zvrhlá či erotická témata i mrazivé příběhy inspirované jeho vlastními zkušenostmi z leteckých bojů během II. světové války.

Vzhledem k předchozím řádkům je možná na místě nenápadně odbočit k výše zmíněnému termínu „žánrový“. Mnozí čtenáři mají určitě podezření, že Dahlovy povídky jako celek nebudou až tak úplně scifi nebo fantasy. To je určitě pravda, a musím uznat, že jsem dlouho přemýšlel, zda mohu svazky s klidným svědomím prezentovat na Sardenu. Přemýšlel jsem možná dlouho, ale od začátku mi bylo zcela jasné, co vymyslím - mohu a ve skutečnosti vlastně musím! Kvalita povídek, jejich vybroušený styl i lehkost, kterou jsou příběhy podány si prostě zaslouží pozornost každého fanouška kvalitní literatury - i kdyby to mělo být jenom proto, že si bude chtít na chvilku odpočinout od hyperprostorových portálů, mluvících mečů nebo vraždících mutantů. A navíc...

...navíc mezi texty najdeme Mateří kašičku - fantastický příběh šíleného včelaře, který svých zvrhlých experimentů neušetří ani vlastní rodinu; potkáme se s klasickým hororem/slasherem pod názvem Paní domácí; nervy nám napne zvrhlý eroticko-medicínský horor Poslední dějství; vyloženou scifi je pak Velký samočinný větostroj a fantaskní setkání se smrtí je kořením brilantní válečné povídky Smrt velmi starého muže. Mezi nežánrovými kousky je nutné bezpodmínečně upozornit na příběh Mistr světa, který by při vhodném obecenstvu zřejmě mohl způsobit revoluci v pytláctví; filmovým fanouškům se určitě zalíbí vtipná hříčka Muž z jihu napsaná v roce 1960, díky které zjistíme, odkud se původně vzala slavná scéna se sekáním prstu ze známého povídkového filmu Čtyři pokoje (Four Rooms, 1995); absolutním vrcholem je (a zcela nezáleží na tom, co si kdo představí při vyslovení slova "vrchol") neuvěřitelná povídka Velká šoupaná, která je prostě... neuvěřitelná.

Co se týče českého vydání povídek, není možné opomenout tři hlavní dojmy. Na prvním místě - cena... dohromady za oba svazky 500 korun, ale... ano, stojí to za to! Dalším významným dojmem je kvalita překladu - všichni čtyři participující překladatelé se svého úkolu zhostili na výbornou a všechny povídky drží pěkně pohromadě. Jedinou opravdovou nevýhodou je tak pro mne absence originálních názvů povídek a jejich vročení - možná je to drobnost, ale z mého pohledu je to nešvar, který je třeba z našich luhů a hájů vymýtit.

Celkové hodnocení obou svazků 80 %, vyjmenované povídky bezpochyby procent sto.

Od A až do Z – Souhrnné vydání nejlepších povídek I a II /The Collected Short Stories/
Roald Dahl
překlad: Richard Müller, Josef Línek, Alice Chocholoušková, Mai Fathi Havrdová
redakce: Petr Zenkl, Pavel Šidák
Volvox Globator 2010

08. 03. 2011, www.sarden.cz, Dalmatin

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5580