Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 6. prosince 2010 - 09:25Volvox.cz si právě čtete pouze vy
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Trevor Baker: Dave Gahan a Depeche Mode v češtině


Na náš trh se v současné době dostávají hned dvě česky psané knihy o Depeche Mode. První titul českého autora Josefa Kubíka: Universe Depeche Mode, se teprve k vydání chystá (ukázku jste měli možnost shlédnout na serveru depechemode.cz). Druhý titul již obsadil pulty knihkupectví či sklady e-shopů. Jedná se o český překlad biografie Trevora Bakera: Dave Gahan, Depeche Mode & Second Coming, který u nás vychází s kratším názvem: Dave Gahan a Depeche Mode. Pojďme se na něj podívat...

Zhruba 230 stránkový titul v pevné vazbě nám nabízí detailní pohled žurnalisty Trevora Bakera na životní vývoj a osobnost Davida Gahana, spolu s osudy kapely Depeche Mode. Kniha je prakticky celá textová, s přílohou několika černobílých fotografií.

Jedná se o neautorizovanou biografii - to bychom asi měli uvést jako první. Hned první co mě zaujalo po přečtění pár kapitol je toto: z knihy není cítit, že by ji psal fanoušek Depeche Mode (jak tomu bylo evidentně třeba v biografii "Stripped" od Jonathana Millera), ale člověk s poměrně nezávislým pohledem na věc. Některé momenty píše bez příkras, nebrání se ani kritice, ale ani pochvalám. Jisté je, že způsob, jakým se Dave Gahan vypořádával se svými životními eskapádami si získal autorův nepokrytý obdiv - to asi byla hlavní pohnutka k napsání této knihy.

Biografie není až tak faktickou historií jednotlivých etap (i když samozřejmě vypráví chronologicky), ale soustředí se hlavně na psychologii v kapele, povahy členů, jejich vzájemné vztahy, i to, jak kapela působila v jednotlivých obdobích na novináře či obecenstvo. Objevuje se v ní řada informací, které v jiných biografiích nenajdete, které pocházejí z rozhovorů s lidmi okolo kapely pořízených speciálně pro tuto knihu. Výčet těchto lidí je uveden v úvodu. Trochu mě zklamalo, že v knize je poměrně málo prostoru věnováno čerstvému materiálu z období 2006-2009, který se zabývá Davidovou sólovou deskou Hourglass i posledním albem Sounds of the Universe. I když je fakt, že díky internetu je velká řada informací z tohoto období snadno dostupná.

Jinak bych knihu doporučil jak skalním fanouškům, tak i lidem kteří znají Depeche Mode jen okrajově. Jedná se o celkem čtivý materiál. Však život Davida Gahana je doslova námět na román. Třeba někdy vznikne i film :)

 

Úryvek z knihy, jedná se o období kdy vznikaly v Davidově hlavě nápady na Paper Monsters:

"...Jako zjevení i hrozba mohlo působit to, že Johhny Cash na své album nahrál coververzi Personal Jesus. Johnny Cash rád přebíral skladby a nahrával jejich svébytné verze. Davea to však naprosto ohromilo. Byl velkým fanouškem Johnnyho Cashe a cítil, že jeho verze je pro Depeche Mode a pro Martina především velkou poctou. Martin na to : "No jo, věřím že je to dobrý" (v rozhovoru pro Rolling Stone), a já oponoval: "Martine, vždyť to je jako by tvoji skladbu předělal Elvis!"

Pro Daveovu verzi to byla konkurence, ale pomohlo to, že obě nahrávky byly velmi odlišné. Bylo každopádně zajímavé vidět zcela odlišný způsob práce. Ta oduševnělost a důstojnost, která z Cashova zpěvu vyzařovala, byla přesně to, kam Dave už dlouho směřoval.

Dave chodil do studia a přehrával a přezpívával Knoxovi Chandlerovi texty a melodie, které jej napadly. Ve volných chvílích mezi nahrávacími frekvencemi k desce Exciter pak pracoval na vlastních skladbách, které posílal Knoxovi. Ten do nich přidával vlastní nápady a posílal je zpět Daveovi. Knoxovy vize, jak by skladby měly znít, byly často košatější a dynamičtější, než Dave očekával. Například píseň "Black and Blue Again" končila Knoxovou vyhrávkou na cello a zněla téměř epicky. Dave se v textu upřímně omlouval své ženě Jennifer za jednu hádku. Text napsal na zadním sedadle taxíku, který ho vezl na druhý konec New Yorku. "Hrozně jsme se pohádali a já se sebral a odešel ven," řekl. "Byl jsem na cestě do studia, když najednou mi došlo, že pravdu měla ona. V té písni přiznávám, že to se mnou někdy není k vydržení..."

 

DAVE GAHAN A DEPECHE MODE
Autor: Trevor Baker (originál vydán u Indepent Music Press, 2009)
Překlad: Radim Zetka (vydáno u Volvox Globator, 2010)

30. 11. 2010, www.depeche.cz, -sin-

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5423