Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 2. prosince 2010 - 13:32Volvox.cz si právě čtou lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

SVĚTOVÁ OPLZLOST V OBRAZECHR


PRVNÍ ZE DVOU DÍLŮ KNIŽNÍCH DĚJIN EROTICKÉHO KOMIKSU VYŠEL V ČEŠTINĚ

V IDEÁLNÍM ALTERNATIVNÍM SVĚTĚ, kde nebylo Československo izolováno od okolního dění, by v historicky pojaté publikaci Erotický komiks od Tima Pilchera nemohla chybět čestná kapitola o Kájovi Saudkovi. Jenže kulturní historie se ubírala jinak a i přes usilovné snahy zachovat Saudkův odkaz pro budoucnost (monografi e Kája Saudek od Heleny Diesing a reprinty starých komiksů v nakladatelství Plus) se svět o „našem“ komiksovém králi vnadných slečen nedozvěděl.

Díky Pilcherovi se však naopak my máme možnost dozvědět o takových obskurních kořenech erotického komiksu, jako jsou takzvané tijuanské bible. Nepocházely ovšem z mexické Tijuany a k bibli měly rovněž značně daleko.

Jednalo se o pokoutně tištěné osmistránkové sešitky z meziválečné éry, v nichž souložily všechny možné postavy tehdejší popkultury, včetně myšáka Mickeyho či hereckých hvězd. Tato obrázková pornografi e byla rozšiřována lidmi z podsvětí; i legendární komiksový tvůrce Will Eisner byl jako mladík požádán brooklynskou galerkou, aby nějaké ty bible nakreslil. Odmítnout závratnou nabídku tří dolarů bylo prý jedním z nejobtížnějších rozhodování jeho života.

Historie erotiky v komiksu začíná v antice, ve staré Indii a pokračuje přes Aubreyho Beard sleyho (anglický secesní kreslíř a ilustrátor). Pilcher ve svém výběru příliš nerozlišuje mezi komiksem jako cyklem souvisejících obrázků a jednotlivými lechtivými ilustracemi.

Velká pozornost je věnována ilustrátorům pánských časopisů, v nichž byla kreslená erotika jedním z hlavních pilířů čtenářského úspěchu.

Zlatý věk kreslené erotiky zažily Spojené státy za druhé světové války, během níž vojáci žádali pro posílení mužnosti lechtivé pokoukání.

Někteří výtvarníci se pak specializovali na malby hanbatých slečen na nosy válečných bombardérů, říkalo se tomu tudíž „nose art“. Tato snaha vzpružit údy mužů v zeleném našla vzdálený ozvuk i v socialistickém Československu – armádní časopis Zápisník v 80. letech pravidelně přinášel na předposlední stránce fotky nyvých dívek. Byly sice oblečené, ale někdy velmi rafi novaně.

Podle Pilcherem sebraného materiálu se zdá, že se erotice dařilo především v komiksu humorného ražení. Kdejaká prasárna se snese, pokud je brána s nadsázkou. Pro fetišistický a bondage komiks se ovšem důvody ke společenské přijatelnosti, a tudíž i místo v masmédiích hledají hůře.

Nechybí ani undergroundový komiks v čele s Robertem Crumbem, byť Crumbova manželka v předmluvě ke knize považuje za absurdní, že někdo tato komiksová díla utržená ze řetězu konvencí považuje za erotická. Nicméně i tak se žertem spolu s manželem označuje za „pár starejch rajcovních oplzlíků“.

Čtenář alespoň trochu znalý po dolistování na konec knihy pozvedne obočí a zeptá se: A kde je hentai (japonský erotický komiks), který je dnes již megaprůmyslem? A kde jsou i česky vydané Ztracené dívky od Alana Moora a Melindy Gebbieové, jež zajímavě dekonstruují Alenčina dobrodružství z hlediska skrytých vášní a obsesí? Důvod absence je prostý – česky vyšel zatím pouze první díl dvousvazkového titulu. Druhý, jenž se přirozeně nevyhne ani mladým Japonkám penetrovaným chobotnicemi a podobným podívaným, přijde na český trh v případě solidní prodejnosti jedničky. Vydavatelství Volvox Globator tvrdí, že prodej Erotického komiksu zatím není nejhorší, takže se máme na co těšit. Ovšem – opět bez Káji Saudka.

 

Prohlédněte si galerii erotických komiksů na reflex.cz/foto

TIM PILCHER: EROTICKÝ KOMIKS Dějiny žánru v obrazech: od tijuanských biblí po undergroundový comics. Přeložil Radovan Zítko. Vydal Volvox Globator, 2010. 192 stran.

 

Foto popis| „Umění tohoto druhu má za úkol šokovat, je vulgární, nevkusné (...), odporné, slizké, ukazuje mnohem víc, než byste potřebovali nebo chtěli vidět, a vlastně by vás ani nemělo vzrušovat.“ Taková je sebereflexe knihy Erotický komiks, kterou na podzim vypustilo nakladatelství Volvox Globator. Slova z předmluvy komiksové kreslířky Aline Kominsky Crumbové se jistě vztahují i na tento AKVAREL MILOVNÍKA BONDAGE JOHNA WILLIEHO, jehož fetišistické umění bylo oblíbené hlavně ve 40. a 50. letech 20. století.

Foto popis| I Jeptiška v kůži od AMERICKÉHO UNDERGROUNDOVÉHO KRESLÍŘE DAVEA SHERIDANA. Jestlipak tenhle eroticko-katolický hardcore provokoval i v roce 1973, kdy Tales from the Leather Nun, antologii bizarních, násilnických a perverzních příběhů, Sheridan spolu s Robertem Crumbem a dvěma dalšími milovníky provokací a fetišů pustili do světa?

Foto popis| J DETAIL Z RÁDŽPUTSKÉ ŠKOLY V INDII (ROK 1790) názorně předvádí jednu ze složitých poloh z Kámasútry. I zobrazování sexu v křehkém orientálním výtvarném umění, ať už japonském, čínském, nebo indickém, stálo modelem prvním komiksovým tvůrcům, kteří si vzali na mušku lidskou erotiku.

Foto popis| I „Viktoriánské erotické umění je sexy hlavně proto, že je velmi uzavřené. Taky je nádherně nakreslené a všechny detaily každodenního života jsou tak krásné, že nemravnost,činu‘ provokativně podněcuje fantazii,“ tvrdí Aline Kominsky Crumbová o jednom z důležitých inspiračních zdrojů erotického komiksu. Její slova jistě platí i pro OBRAZ PETERA FENDIHO Z ROKU 1835.

Foto popis| K VTIP DEANA YEAGLEA publikovaný v Playboyi ro ku 2000. V popisku k obrázku stálo: „No, ta bojová výstroj má styl, to bezpochyby ... Ale říkám si, jestli se uplatní i v praxi ...“ Spoře oděné superhrdinky jsou trnem v oku feministickým kritičkám, a naopak potěchou pro oko laskavého čtenáře – třeba milovníka poválečných kreslených pánských časopisů typu Breezy, Gaze, Gee-Whiz nebo Joker.

Foto popis| Jedna z proslulých PIN-UP GIRLS OD GILA ELVGRENA, amerického milovníka prádélka a punčoch a zřejmě nejznámějšího jména žánru pin-up maleb. Tahle se jmenuje Čerstvý humr a je z roku 1952. Spadá tedy do období od 20. do 50. let, které bylo nejen podle Aline Kominsky Crumbové „zlatým věkem humoristického porna, jmenovitě v Americe. V té době vznikla spousta nádherných věcí, je to epocha kreslených sprostých vtipů, lascívních dvojsmyslů a trapných nedorozumění.“

02. 12. 2010, Reflex, IVAN ADAMOVIČ

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: