Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. listopadu 2010 - 12:43Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Goth, Raven Digitalis


Goth: Magie v temné kultuře, Raven Digitalis, Volvox Globator, 2009.

První, čím tato svébytná kniha zaujme, je bezpochyby její grafická výprava, která prostě upoutá. Černo rudá obálka a vnitřní barevné a četné černobílé ilustrace představují z větší částí modely a modelky gothic stylu, originálně graficky pojaté jsou i různé citace a vložky v textu. U kapitol, představujících nejvýznamnější současné školy magie, základní magické nástroje a jednotlivé podtypy gotického stylu a druhy očního make-upu (vskutku, záběr pojednaných témat je široký) tedy čtenář ihned ví, na čem je, neboť je provázejí trefné ilustrace.

Druhou hlavní předností této knihy je samotný nápad a její zaměření – autor se rozhodl překročit bariéry několika světů, když napsal knihu o magické stránce gotické subkultury, která je dobře známá a přesto poměrně neprozkoumaná. Na necelých tří stech stranách se dotýká množství témat, od těch očekávaných, jako je přehled magických nástrojů a popis hlavních současných škol a proudů v magii, až po ty zcela originální, jako je kapitolka o spirituální práci s depresí nebo živlové korespondence k tvorbě současných gothic skupin (!).

Autorovo gotické pozadí se ukazuje být, stejně jako u Konstantina (Upíři žijí, Gothic Grimoire) osvěžující v tom, že netrpí některými předsudky. V této knize se nesetkáme se s omílání mravoučných říkadel a tichým zamlčováním politicky nekorektní historie, dvěma nešvary, které se staly morem současné produkce knih o magii, zvláště wiccanské provenience.

Tak se například v kapitole "Sex, drogy, rock'n'roll" dočítáme černé na bílém, že ve své Knize stínů uváděl zakladatel Wiccy, Gerald Gardner, osmero základních magických technik: meditaci a koncentraci, mantry a invokace, astrální projekci (trans), omamné látky ovlivňující ducha, tanec, spoutávání a smyslovou deprivaci, mrskání a sexuální spojení. "Gerald Gardner a jeho kolegové", píše Raven, "chápali 'sex, drogy a rock 'n' roll jako duchovní brány – klíče k vzestupu – – a zužitkovali tyto vědomosti v raném učení Wiccy."

Také charakteristiky současných proudů v magii jsou vzácně objektivní a doplněny o vcelku solidní seznamy doporučené literatury. Autor pojednal a doprovodil charakteristickými "logy" celkem čtrnáct směrů: Alexandrijskou a Gardneriánskou Wiccu, severskou tradici (Ásatrú), chaosmagii, druidství, enochiánskou magii, Feri Wiccu1, Zelené či Divoké čarodějnictví2, Zlatý úsvit (Golden Dawn), Kabbalu, Satanismus, šamanismus (respektive neošamanismus), Thelemu a vúdú.

V kapitolách o vlastní spirituální praxi se odvažuje autor promluvit o řadě tabuizovaných témat, jako je deprese, smutek a jeho význam v naší kultuře nebo třeba sebezraňování. "Pořezat se v rituálním kontextu se zaměřenou vůlí se podstatně liší od žiletky v koupelně," píše Raven. Nepřekvapuje proto, že pokračuje přes téma tetování, skarifikace (úmyslné umělecké vytváření jizev) nebo věšení na háky, praktiky, které mají silně kultovní kořeny. I na Západě se je hrstky lidí snaží znovu zasadit do magického kontextu, ale většinou jsou pokládáni za excentriky a podivíny. Ve stejném duchu se nese i kapitolka o drogách, kde se zmiňuje o jejich významu v historickém čarodějnictví a gotické subkultuře. Z trojice "Sex, drogy, rock'n'roll" se nevyhýbá ani první části triády, a rozhovoří se o souvislostech odlišných sexuálních orientací s pohanstvím a gotickým stylem. Gothici jsou notoricky spojováni s asexuálním hermafroditním vzhledem a zženštilostí u mužů. Raven Digitalis se pře o tom, že "kluci nepláčou" a připomíná, že mnoho domorodých kultur praktikovalo zvyky, při nichž se pohlavní role prohazovaly. zajímavou vložkou je seznam pohanských božstev, o nichž víme díky dochovaným materiálům nebo osobní gnózi, že jsou přátelsky nakloněni jinak orientovaným.

O čem je tato knížka? Tak trochu o populární Wicce v gotickém provedení, o temných místech této společnosti a občas se zase blíží urban šamanismu ve stylu Urban Primitive, například, když uvádí magické korespondence spjaté s různými typy piercingu. Ve výčtu pojednaných témat přirozeně nechybí ani představení notoricky známých "reálných upírů" a magie krve a co by to bylo za gotickou knihu, kdyby nebyla zmíněna nekromancie. Tuhle knihu si buď užijete od začátku do konce včetně zajímavých vhledů do gotické subkultury v USA (u nás se s ničím zcela analogickým nesetkáme) nebo ji znechuceně odložíte po shlédnutí pár obrázků a názvů kapitol. Už jenom díky své odlišnosti jde však o skvělý přírůstek do česky vydané literatury o pohanství okultismu, a Volvox lze jen pochválit, že zvolili k překladu právě tento titul, který mimochodem anekdoticky shrnuje jejich hlavní oblasti vydavatelství – hudbu a okultismus.

1. Americký směr, odštěpený z Wiccy, který založili Victor a Cora Andersonovi v polovině 20. století.

2. U nás zřejmě známé jen čtenářům knih Ann Moury série Green Witchcraft. Jedná však prakticky o synonymum "kitchen witchcraft" a "hedge witchcraft", moderního lidového čarodějnictví.

12. 03. 2010, carovnezrcadlo.cz

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5369