Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 27. října 2010 - 17:07Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

RECENZE: Tim Pilcher a Gene Kannenberg, Jr., Erotický komiks - Dějiny žánru v obrazech: Od Tijuanských biblí po undergroundový comix


Kniha Erotický komiks s velice dlouhým podtitulem - Dějiny žánru v obrazech: Od Tijuanských biblí po undergroundový comix, by se dala označit z poloviny za encyklopedii a z druhé za umělecké dílo. I když označení erotický je zcela na místě, jedná se až na výjimky potvrzující pravilo o erotiku lehkou, spíše naznačovanou, než skutečně zobrazenou. Proto musím hned z počátku varovat ty, kteří by si knihu chtěli nedejbože pořídit jako masturbační materiál.

Počáteční část knihy mapuje období prvních erotických kreseb v Evropě, ale podíváte se zběžně i do Japonska. Tato část je přes svou délku velice zajímavá a poskytuje další z náhledů na, z evropského pohledu podivnou, japonskou kulturu. Zasvěceným nemusím říkat, že Japonci mají s erotickým komiksem opravdu bohaté zkušenosti a každoročně ho už desetiletí chrlí do světa několikero druhů. Je škoda, že poté co se kniha zmíní o počátcích erotické japonské kresby je tato linka škrtnuta a zapomenuta, což koneckonců platí i o Evropě, ale popořádku. (Navíc doufám, že se objeví v druhém díle.)

Evropě je věnována o něco větší plocha. I když zde ještě vlastně nejde o komiks - spíše o první erotické kresby, později pak evropské pohlednice a plakáty s lepými děvami, které přímo uchvátily vojáky bojující v obou světových válkách. Takzvané “pin up girls” zdobící přídě snad všech spojeneckých letadel jsou poslední zmínkou o evropské erotické kresbě, a pak hurá za oceán.

Odtamtud totiž směřuje hlavní proud informací, které jsou nesmírně zajímavě podány a ukazují vývoj erotického komiksu od plenek, přes pokoutní distribuci až k otevřené komerci. Postupně sledujeme Ameriku, jak je nejdříve zaplavena sprostými kresbičkami na nekvalitním papíru, na kterých souloží napřílklad i Disneyho Mickey nebo Kačer Donald, aby dala vzniknout prvním pánským časopisům či lechtivým komiksům do armádních časopisů, které se nesly ve stylu krásky v nesnázích. Krásky složené z několika tahů perem, které si podmanily Ameriku a přichystaly půdu pro taková jména jako je Penthouse, Playboy a Hustler.

Nepodléhejte ale dojmu, že kniha je jen o samotných komiksech. I když je bohatě prokládána obrazovým materiálem, který mě až překvapil svou cudností, je kniha hlavně o autorech a jednotlivých časopisech. Dalo by se s nadsázkou říct, že by Erotický komiks mohl být velmi podrobným bookletem k eroticko-komiksové síni slávy, tedy alespoň co se Ameriky týče. Dozvíte se historii všech Amerických erotických komiksových časopisů, ať už jde o tiskoviny, které skončily po jednom vydání, jedné sezóně nebo vycházejí dodnes. Jedno jestli jde o masovou záležitost nebo Underground. I na ten na konci přijde řeč.

Na konci leží také zmrzačená a odkopnutá historie Evropského erotického komiksu. Pouhých patnáct stran, na nich je naštosována produkce italských, německých nebo třeba francouzkých autorů a to samozřejmě ještě jen některých. Přitom Evropa má v erotickém komiksu co nabídnout. Na rozdíl od Ameriky nebyla nikdy sešněrována a tento komiksový směr nebyl potlačován. Škoda, že je potlačen v této jinak nádherné publikaci. Nemusíte si ale hned zoufat, tato kniha je totiž prvním dílem. Přesto, že se text hemží poměrně nedávnými daty, samotná eroticko-komiksová historie se v ní pomalu rozplývá na začátku osmdesátých let z čehož vyplývá, že na oblíbené a velice plodné evropské autory by se mohlo dostat ve druhém díle, který bude zaměřený na dobu od osmdesátých let po současnost. Po přečtení a prohlédnutí první knihy se tedy pořád máme na co těšit...

Erotický komiks: Dějiny žánru v obrazech - Od tijuanských biblí po undergroundový comix /Erotic Comics: A Graphic History from Tijuana Bibles to Underground Comix/
Pilcher, Tim - Kannenberg, Jr., Gene
Nakladatel: Volvox Globator
Překlad: Radovan Zítko
Obálka: -
Redakce: Petr Zenkl
Rok vydání: 2010
Počet stran: 192
Rozměr: 255 x 255
Provedení­: hardback
Cena: 499 Kč

27. 10. 2010, www.sarden.cz, Petr Šimčík

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5417