Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. října 2010 - 13:07Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Skvělý průvodce po světě erotického komiksu


Slovní spojení erotický komiks ještě nedávno u českého publika vzbuzovalo rozpaky. Trochu s podivem, animovaná erotika měla v českém umění přinejmenším do počátku druhé světové války velkou tradici. Válka a následná komunistická léta však tuto formu zábavy odsunula téměř do ilegality a až nyní, díky vydání skvělých děl, jako byly Ztracené dívky Alana Moora (Argo, 2008), se opět hlásí ke slovu. Jako výtečný pomocník při hledání a bádání v tomto oboru může fungovat krásná kniha Erotický komiks autorů Tima Pilchera a Genea Kannenberga jr., jejíž první díl právě vychází v nakladatelství Volvox Globator.

Publikace na první pohled zaujme především svou obrazovou kvalitou. Spíše než do škatulky erotické literatury patří do kategorie dějin výtvarného umění a komiksu. Tvůrci nezačínají až tradičním komiksem, ale správně jdou hlouběji do historie a v úvodu nabídnou exkurz do dějin erotické malby od nejstarších obrazových památek přes antiku až po přelom devatenáctého a dvacátého století.

Čtenář může sledovat, jak se v průběhu času vyvíjel vztah umělců a společnosti k zobrazování lidského těla a pohlavního aktu. Textová část se vedle často tragických osudů jednotlivých tvůrců, magazínů i vydavatelství zabývá také morálkou, jež je v komiksech či stripech představena, i jejich přijetí (či spíše nepřijetí) většinovou populací. Skvěle ukazuje, jak ve viktoriánské Anglii panovalo pokrytectví, že erotika je něco špatného pouze pro nevzdělané, protože by neuměli ocenit její „vysoké“ hodnoty a podlehli jen tomu nízkému. Boj o vyvrácení podobného přístupu pak lze nalézt téměř v celém dvacátém století.

Na stránkách defilují slavní tvůrci, známí i z mainstreamové zábavy, kteří nejprve erotiku vnímali jako možnost kreslit i něco jiného. S příchodem magazínů typu Playboy či Penthouse a jejich vysokými honoráři však došlo k významnému obratu a kvalitní kreslená erotika se dostala k masám. Košilaté vtipy však příliš podléhaly stereotypizaci, proto vznikl alternativní subžánr zvaný comix, kde písmeno X znamenalo „Pouze pro dospělé“. Etapou comixů končí první díl skvělé knihy, snad se dočkáme i druhého dílu.

***

Tim Pilcher, Gene Kannenberg, jr.: Erotický komiks
Vydavatel: Volvox Globator, 2010
Překlad: Radovan Zítko
Hodnocení: 80 %

06. 10. 2010, E15, Stanislav Šulc

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5367