Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 7. července 2010 - 11:43Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

RECENZE: Warren Ellis, Americkej sen


Michael McGill je životní ztroskotanec, smolař a ke všemu soukromý detektiv, který svůj talent utápí v páchnoucí žumpě druhořadých až podřadných případů. To se ale změní, když ho jednoho dne navštíví šéf kanceláře prezidenta Spojených států v doprovodu svých goril a dá mu za úkol najít knihu, z níž se vyklube druhá tajná ústava USA. Tou kdysi prezident Nixon zaplatil asijské prostitutce za poskytnutí sexuálních služeb, protože u sebe neměl ani penny. Ještě než se případ pořádně rozjede, přidá se k Michaelovi mladá studentka žurnalistiky Trix a společně se vydávají na honbu za "McGuffinem" napříč Amerikou a zažívají nejrůznější eskapády při nichž nachází další a další vodítka, která je pomalu dovádí k jejich cíli…

U předchozích děl Warrena Ellise jsme si zvykli především na skvěle vykreslené charaktery postav a šťavnaté dialogy. A Americkej sen není rozhodně žádnou výjimkou. Co se toho prvního týče – obě hlavní postavy jsou po čertech sympatické. Michael McGill se vymyká z klasifikace soukromého očka, na jaké jsme zvyklý ze starých detektivek. Takže rozhodně nečekejte žádného upraveného muže, co dbá o svůj vzhled každým coulem a má vybraný slovník. Ne, McGill je pravý opak. Zanedbaný a neoholený chlápek v nevyvětrané košili, který mluví tak, jak mu zobák narostl. Trix je mu pak víc než důstojnou partnerkou, protože tam kde většinou zklame on s hláškami, příjde ona se svým ženským rozumem, aby to vyžehlila. Když si k tomu přičteme fakt, že je na rozdíl od svého protějšku hezká a okouzlující, má v rukách zatraceně nebezpečné zbraně.

Co se druhé přednosti Ellisových děl týče, i ta je tu hojně zastoupena a už u prvního odstavce, který mě položil do kolen, jsem brečel smíchy: „Otevřel jsem oči a uviděl jsem, jak mi do hrnku na kafe chčije potkan. Byla to obrovská hnědá mrcha, vypadal jako hovno s nohama a oči jako černý korálky měl plný tajnejch potkaních informací. Samolibě zafuněl, ze stolu se vrhnul na podlahu a odcupital zpátky do díry ve zdi, kde poslední tři měsíce vymejšlí, jak neotřele mi ještě bude pít krev. Už jsem se mezeru v obložení snažil zabednit prknem, ale prokousal se a oslintaný hobliny mi naflusal do bot. Pak jsem ještě říznul návnadu warfarinem, jenže po jedu prošel zásadní změnou a stal se z něj superpotkan. Jednou jsem ho šikovně napálil mezi oči rukojetí pistole, ale oklepal se a nadělal mi do telefonu.“ (Warren Ellis: Americkej sen, str.7)

Další věc, která vás na knize upoutá, je jednoduchý a nespisovný jazyk, kterým je napsána. Ellis ve snaze dílo co nejvíc připodobnit ke knihám americké drsné školy vypráví příběh v ich formě, což mu dává možnost zcela volně dávat najevo pocity a myšlenky hlavního hrdiny v přímém přenosu. Navíc používá krátké (dokonce i stránkové) kapitoly, čímž takhle příjemná četba rychle uteče.

Americkej sen je dílo, které ve výsledku víc než sci-fi připomíná detektivku. Ostatně z prvně jmenovaného si půjčuje jen poskvrnu. Nepotěší vyznavače akce, protože se tu na každé třetí stránce nestřílí, zato milovníci dobře napsaných dialogů u ní budou zažívat hotové orgie. Svým způsobem je to takový Poslední skaut literatury. Obrovský hold detektivní a pulpové četbě, v němž si autor vyzkoušel s grácii a noblesou zase něco nového a ono se mu to povedlo, sic to nechutná tak dobře, jako jeho předchozí pokrmy. Nicméně ani téhle bašty se bát nemusíte, protože vás po ní žaludek rozhodně bolet nebude.

Americkej sen/Crooked Litle Vein/
Ellis, Warren
Nakladatelství: Volvox Globator
Překlad: Radovan Zítko
Obálka: Vojta
Redakce: Petr Zenkl
Rok vydání: 2009
Počet stran: 200
Rozměr: 145 x 210
Provedení: hardback
Cena: 199 Kč

05. 07. 2010, www.sarden.cz, Martin Stručovský

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5584