Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 25. května 2010 - 09:54Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Ženská brzda


POZOR! TOHLE JE MOŽNÁ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ČLÁNEK, JAKÝ KDY V MAXIMU VYŠEL! OBJASNÍ VÁM, PROČ DÁ ČLOVĚKU TAKOVOU PRÁCI UKECAT ŽENU K NÁHODNÉMU SEXU.

ZNÁME TO VŠICHNI NA VLASTNÍ TRIKO: ZATÍMCO BYCHOM CHTĚLI HNED, ŽENY DĚLAJÍ DRAHOTY. NA PRVNÍM RANDE SI DÁ ŘÍCT JEN MÁLOKTERÁ. CO JE BRZDÍ? PROČ SI ODMÍTAJÍ JEN TAK NEZÁVAZNĚ UŽÍT? PRAVDA JE KRUTÁ: NECHUŤ K RYCHLOVKÁM NA POTKÁNÍ JE V ŽENSKÉ PSYCHICE ZAKOTVENA TAK HLUBOKO, ŽE SE S TÍM NEDÁ MOC DĚLAT. ZA VŠECHNO MOHOU NAŠI ZVÍŘECÍ PŘEDCI.

Rozdíly mezi pohlavími ve vztahu k náhodnému sexu potvrdila řada výzkumů. Ukázaly, že muži touží po větším počtu partnerek než ženy. Průměrný muž by chtěl mít v následujícím roce šest partnerek, ale průměrná žena jen jednoho. Za celý život by jich muž chtěl osmnáct, ale žena jen pět.

Z dalšího výzkumu plyne, že muž je ochoten k sexu se ženou, kterou zná jen pár hodin.

Průměrná žena o to stojí jen výjimečně. Muži také mají nižší standardy pro ,přijatelnou‘ partnerku na krátkodobé dobrodružství.

Nehledí tolik na její věk, vzdělání, postavení, majetek… Vědci našli jen čtyři nežádoucí vlastnosti žen: malý sexuální náboj, tělesnou odpudivost, potřebu vázat se a chlupatost.

Rozdílnost pohlaví ale asi nejlépe ilustruje srovnání s homosexuály. Jsou promiskuitnější než ženy, ale vztahy jim nekomplikuje ženská potřeba zavázanosti. Americký psycholog David Buss v knize Evoluce touhy píše: „Heterosexuální muži by se se stejnou pravděpodobností jako homosexuálové co nejčastěji oddávali sexu s cizími partnerkami. Účastnili by se anonymních orgií ve veřejných lázních a cestou domů by si skočili na veřejný záchodek na pětiminutový orálek - kdyby jen ženy měly zájem to dělat. Ale ony ho nemají.“

Proč ženy náhodný sex tolik neláká?
Souvisí to s rozdílnou nutností investic do potomků. David Buss vysvětluje, že pro muže znamená rozmnožování pár minut rozkoše. Pak se zvedne, otře si pot z čela a jde dál.

Naším ideálem je oplodnit co nejvíc žen, aniž bychom se museli starat o následky.

Žena musí do rozmnožování investovat devět měsíců těhotenství a pak často až desítky let starostí s výchovou. A protože neuvážený sex znamenal pro pravěké ženy riziko ohromné zátěže, evoluce protežovala ty z nich, které si své partnery důkladně vybíraly. Nevybíravé ženy měly méně potomků, kteří se dožili dospělosti. Evoluce tedy u žen postupně vyselektovala k náhodnému sexu nechuť. Než ,něco bude‘, potenciálního partnera si nejdřív pečlivě prověřují. Zajímají se hlavně o to, jestli je muž ekonomicky zabezpečený, věrný a spolehlivý. Tyto vlastnosti jsou totiž zárukou, že se o ženu a o případné potomky postará tak, aby přežili.

Pražský sexuolog Ondřej Trojan tuhle psychologickou ,brzdu‘ názorně vysvětluje na srovnání lidí a psů: „Když fena hárá, nechá zájemce o páření, aby se servali, a vítěze připustí. Neřeší, jakou má její partner barvu srsti a jestli je to vlčák, labrador, nebo pitbull. Proč? O štěňata se fena stará jen pár měsíců. Jejich otce k tomu už nepotřebuje, takže si ho nemusí nijak složitě prověřovat a vybírat. Jde jí jen o to, aby to byl silný pes s kvalitními geny. U lidí je to ale naopak. Dlouhodobý život v páru se vyvinul proto, že péče o potomky je u člověka extrémně dlouhá a bez muže velmi obtížná. Ženy jsou tedy psychologicky naprogramovány k výběru partnera.“

Zjednodušeně se dá říct, že zatímco muž vyhledává sex s nutností minimální investice, žena naopak vyhledává sex s mužem, který do ní bude investovat maximálně.

Jsou tedy ženy vypočítavé mrchy? Vůbec ne! Své chování si neuvědomují - nutí je k němu evoluce. Mnoha tisíciletími vytvořený ,program‘ v jejich hlavách funguje i přesto, že v době antikoncepce je už vlastně nesmyslný. „Většina žen si pečlivě vybírá partnera i v případě, že těhotenství nehrozí,“ říká doktor Trojan. „Antikoncepce sice vytvořila úplně novou evoluční situaci, ale změna chování směrem k větší promiskuitě se u žen nejspíš projeví až za stovky generací.“

Mužská tendence ,počítat úlovky‘ a ,dělat si zářezy na pažbě‘ byla v minulosti někdy vysvětlována psychickou nedospělostí. To je ale zásadní omyl - je to přirozený model chování, který v nás za miliony generací vytvořila příroda. Bez svolných partnerek by se ale mužský sklon k promiskuitě neprosadil. Promiskuitní muži by prostě vymřeli a s nimi i vloha pro náhodný sex. Znamená to, že i pro ženy musí mít nějakou výhodu. Jakou?

Náhodný sex může ženě přinést materiální zdroje. Kdysi to byl kus masa z uloveného jelena, dnes je to třeba povýšení v práci, nebo prostě peníze. Výzkumy ukázaly, že u nahodilých sexuálních partnerů ženy velmi oceňují extravagantní životní styl. Česky řečeno, nesnášejí lakomé milence. Jsou totiž psychologicky naprogramovány na ,okamžité odsávání zdrojů‘. O zlatokopkách, které skáčou z náruče jednoho bohatého muže do druhé, se často píše v bulvárních médiích.

Pro zadanou ženu může být náhodný sex způsobem, jak hledat další potenciální dlouhodobé partnery pro případ, že od ní aktuální partner odejde. Nezadaná žena má zase příležitost omrknout a prověřit si muže, který by se mohl stát stálým partnerem.

Ženy nás totiž neustále testují, vyhodnocují a porovnávají mezi sebou. Z toho plyne i nebezpečí: ráno se probudíte vedle bytosti, kterou jste ještě včera večer neznali, čímž začne doživotní manželství. Žena, která vás ulovila na náhodný sex, vám v něm ale samozřejmě bude žárlivě bránit...

Nechcete čekat na druhé rande? Zkuste ženskou ,brzdu‘ vyřadit ukecáváním.

Doporučovat konkrétní taktiku je ale nesmysl hned ze dvou důvodů. Na každou ženu za prvé funguje něco jiného, a za druhé je to zábavná a tvůrčí hra. Snad jen obecná rada: pokud žena přecení vlastní hodnotu a příliš otálí, může se jí stát, že na ni nezbude vhodný partner. Zní to možná krutě, ale sex je pro ni platidlo, kterým si ,koupí‘ dlouhodobý vztah. Zkušený svůdce na tom rozehraje krásnou etudu. Použít můžete i argument, že podle biologů sex na prvním rande zvyšuje šanci na trvání vztahu. Do krve se při něm totiž vyplaví hormony, které působí zamilovanost a vytvářejí vazbu na partnera.

Seriózní svůdce ale raději vsadí na férový přístup. „Náhodné partnerce řekněte, že žijeme jen jednou, a že pokud použijeme kondom, žádné velké riziko nehrozí,“ radí doktor Trojan.

MUŽ VYHLEDÁVÁ SEX POKUD MOŽNO BEZ VĚTŠÍ INVESTICE - TEDY ANIŽ BY SE MUSEL VÁZAT… ŽENA VYHLEDÁVÁ SEX S MUŽEM, KTERÝ DO NÍ BUDE VE VZTAHU CO NEJVÍC INVESTOVAT...

POZOR, ŽENA!

Rizikové samice
Ženy ohrožují naše zdraví! Vědci zjistili, že muži podstatně víc riskují, když se v jejich okolí vyskytne žena. Důvod? Všem mužům jde o to jedno. Aby toho dosáhli, hromadí majetek, dělají kariéru, posilují svůj vliv a budují prestiž. Jak toho ovšem mají dosáhnout, jsou-li příliš mladí, než aby měli společenské postavení zaručující zásun, ale přitom již dost staří na to, aby jim ke štěstí stačila krabice lega? Riskují, aby vynikli nad ostatní. Australští vědci Hippel a Ronay z University of Queensland tuto hypotézu potvrdili průzkumem ve skate parcích, kde sledovali chování mladých skejtrů. Když kluci jezdili sami, bylo všechno v pohodě. Jakmile se ovšem v parku vyskytla atraktivní dívka, hladina jejich testosteronu poskočila a mladíci se začali předvádět, počet triků za jednu jízdu se zdvojnásobil, ale s ním i počet pádů. Nabízíme efektivní řešení: zákaz vstupu žen na silnice, do skate parků, na sjezdovky, vlastně vůbec do našeho života.

Knihu amerického evolučního psychologa Davida Busse Evoluce touhy v českém překladu Josefa Hausmanna společně vydala nakladatelství Dauphin a Volvox Globator (2009).

14. 05. 2010, Maxim, Ivan Brezina

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5864