Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 22. dubna 2010 - 11:42Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Než Británie zhasla


Nakonec zhasla. Punková revolta ochabla. Nedošlo k tomu však v roce 1979, od kdy má být podle mnohých punk mrtev, ale až hluboko v 80. letech, jak dokládá Ian Glasper.

O britském punku napsal Glasper tři knihy. První o jeho zrodu v druhé polovině 70. let a třetí o jeho transformaci v hardcore na sklonku 80. let. Prostřední z nich se nyní díky nesystematické, ale přínosné edici Evokace nakladatelství Volvox Globator dostává do rukou českých čtenářů pod nepřeloženým titulem Burning Britain (Planoucí Británie) a vševysvětlujícím podtitulem Historie britského punku 1980-1984.

Glasper mezi řádky dovozuje, že tato druhá vlna punku byla v zásadě zajímavější než první, rozhodně hudebně, když ne historicky. V poměrně úzce vymezeném stylu nabídla nevídanou pestrost a mnohotvárnost. Autor to musí dovozovat jen mezi řádky, protože struktura knihy mu kromě předmluvy dál už nic takového nedovoluje. Její čtenář s ní jako s mapou prochází jednotlivými oblastmi Velké Británie, v nichž mu autor představuje tamní punkové veličiny. Shromáždil jich ke stovce, skutečně impozantní suma svědčící o důkladnosti v přístupu k látce. Publikace postrádá tažnou dějepisnou linku, tříštíc se na jednotlivé, párstránkové medailonky jednotlivých skupin. Nechybí diskografie, významné koncerty, historie, žádná nezbytná náležitost. Co je však na shromážděném materiálu nejzajímavější, jsou současné rozhovory, spíše jejich útržky, s tehdejšími punkovými protagonisty, které Glasper dohledal často v hlubokých propadlištích a vyzpovídal. Stejně jako z dobových reálií knihy vane chlad thatcherovské éry, tak z těchto příspěvků cítíme pach spáleniště vyhořelých snů o revoltě.

22. 04. 2010, Instinkt, Roman Lipčík

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5398