Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 18. ledna 2010 - 12:19Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

WARREN ELLIS: AMERICKEJ SEN


Warren Ellis především jako komiksový scénárista (Wolverine, Transmetropolitan), román Americkej sen tvoří v jeho tvorbě jednu z mála čistě beletrických výjimek.

Hlavním hrdinou je detektiv "marlowovského" střihu Michael McGill, kterého z absolutního dna vytáhne finančně nadmíru zajímavá vládní zakázka - má nalézt magickou první ústavu, kterou kdysi Richard Nixon zapomněl v nevěstinci. Magie výtisku spočívá v tom, že člověk, na kterého kniha zapůsobí, se podle všeho stane lepším a začne konat dobro. Pátrání po stopách ústavy vede McGilla od jedné bizarní úchylky, jíž se Američané oddávají, k druhé (hromadná masturbace při sledování godzilly je ta relativně nejnormálnější) a jejich souhrn pak tvoří značně ironický podtext českého názvu románu.

Ano. Americkej sen je jedna velká póza a stylizace (někdy hraničící se samoúčelností) - ale nic to nemění na tom, že veškeré zrůdnosti a nechutnosti, které se na čtenáře ze stránek valí a zahlcují jej v míře nebývalé, jsou podány tržitě. Další plusový bod získává Ellis za žánrově přesného hrdinu, dodrženou formu detektivky, vzhledem k tématu snesitelnou dálku a vydařenou pointu. Americkej sen sice není žádný literární zázrak, ale toho, komu je nad osmnáct, není puritán a nevadí mu přehršle vulgarismů a ne zrovna romantického sexu, by svou přímočarostí a ujetostí oslovit mohl.

1/2010, Pevnost, Jiří Popiolek

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5442