Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 4. ledna 2010 - 12:14Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Warren Ellis odhaluje temnou stranu Americkýho snu


Jako bizarní kříženec Raymonda Chandlera a Chucka Palahniuka působí dílo Warrena Ellise, jednoho z klíčových tvůrců alternativních komiksů. Českému čtenáři se naposledy představil jako autor podvratné série Transmetropolitan (BB art, 2009) a nyní na něj zaútočil neméně razantním románem Americkej sen.

Nepříliš rozsáhlé, zato však úderné dílo nabízí Ellisovu aktualizovanou verzi noirové detektivky, jak ji známe právě od Chandlera. Hlavní hrdina, třicátník Mike McGill, je soukromým očkem, jemuž svět v jednom kuse uštědřuje facky a kopance do intimních míst. Náhle však Mike dostává práci od nejvyšších vládních kruhů - má vypátrat padesát let zmizelou knihu, která je navíc tajnou druhou verzí americké ústavy. Tu někteří z otců zakladatelů sepsali, aby dokázali lépe ovládnout masy. Odměnou má být neuvěřitelný půlmilion dolarů. Mike se vydává na cestu po Spojených státech, potkává neobvyklou Trix a spolu poznávají bizarnosti nejhrubšího zrna, jimiž se obyčejní Američané baví a ukájejí svá televizí otupělá libida.

Ellis sám prozrazuje, že velmi málo nechutností, o nichž píše, je ve skutečnosti vymyšleno. Vše vychází z rozsáhlého výzkumu nejen v terénu, ale především na internetu. Při něm si Ellis uvědomil jednu zásadní otázku: Když je některá prazvláštní praktika zviditelněna na internetu, má k ní přístup více lidí než k jakékoli televizi, je to ještě underground? Není to naopak nejmasovější mainstream všech dob? Navíc není ta bohorovnost konzervativních občanů mnohem nebezpečnější?

To se line celým Americkym snem. Mike opovrhuje všemi zvrhlíky, s nimiž přijde do styku. Pak si však uvědomí, že splní-li úkol, dojde k jejich faktickému zničení a opětovné nadvládě totálního konformismu, navíc že ztratí Trix. A dostává se do vážného dilematu.

Ellis napsal razantní knihu, která jde na věc velmi přímočaře. Ke konci jí sice trochu dojde dech, akční finále však dojem opět zachraňuje. Pro příznivce Chucka Palahniuka, který se také rád brodí v lidských poklescích, povinnost.

***

Americkej Warren Ellis: sen
Vydavatel: Volvox
Globator, 2009
Překlad: Radovan Zítko
Hodnocení: 70 %

4. 1. 2010, E15, Stanislav Šulc

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5705