Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 26. října 2009 - 10:06Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Skandální knihy: V obtížně čitelném románu to vzdá i hrdina


Thomas Pynchon: Duha gravitace

Někdy je pro slávu literárního díla lepší, když žádnou cenu nedostane, jako se to stalo roku 1974 románu Duha gravitace amerického prozaika Thomase Pynchona. Porota prestižní Pulitzerovy ceny jej jednomyslně doporučila výboru společnosti, jenže ten jej odmítl s poukazem na to, že jde o dílo „nečitelné, nabubřelé a obscénní“. Autor v reakci na rozhodnutí oznámil, že by cenu stejně odmítl.

Kniha vyhrála „alespoň“ Národní knižní cenu, tu však Pynchon také ignoroval. Na slavnostní ceremoniál místo sebe poslal komika Irwina Coreyho, který celou akci rozvrátil nesmyslnou děkovnou řečí, během níž se po pódiu promenoval nahý muž. Zkrátka fraška, jak se patří.

Přitom výbor měl v něčem částečně pravdu: Duha gravitace je dílo vskutku obtížně čitelné. V knize vystupuje na 400 postav a děj se odehrává v mnoha paralelních rovinách. V textu dominují technické detaily o slavných útočných střelách V-2, jimiž chtěl Hitler zvrátit nepříznivý vývoj války, četné sexuální úchylky, drogy, ale také narážky na popkulturu 40.let či výklad tarotových karet. Hlavní hrdina to podobně jako většina čtenářů zhruba ve dvou třetinách knihy vzdá a vytratí se neznámo kam. Avšak kritici Duhu gravitace právě pro její komplikovanou strukturu a fragmentárnost milují a považují ji za jedno z nejvýznamnějších děl americké literatury 20.století – Pynchonův román nechybí v žádném z žebříčků nejlepších knih.

Sláva Duhy gravitace podpořila zájem o jejího autora. Pynchon nikdy neměl rád publicitu, ani jednou nevystoupil na veřejnosti. Existuje jen několik jeho fotografií, přičemž ta nejmladší je asi padesát let stará. Každý rok je favoritem Nobelovy ceny a sázkové kanceláře vedle kurzu na vítězství vypisují i sázku na to, jestli Pynchon přijde cenu převzít osobně.

24. 10. 2009, MF DNES, Víkend, Richard Olehla

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5578