Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 13. března 2009 - 12:32Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Martinkova práce o literárním životě v Záolží byla vydána v polštině


Opava/ Literární život v Záolží v letech 1920 - 1989 je dosud poslední knižní studií Libora Martinka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozofickopřírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Polsky psanou práci vydala Oficyna Wydawnicza "STON 2" Kielce. Redigovali ji Bogusław Bakuła a Krystyna Heska Kwaśniewicz, překladu se chopila Joanna Czaplińska a na redakci se spolu s autorem podílela Ewa Żak. O doslov se postaral slavista Bonifacy Miązek.

"Zvolenému tématu se věnuji dlouhodobě. Proto jsem rád, že vydání studie umožnil rozvojový projekt na podporu přípravy akademických pracovníků naší univerzity, kteří zahajují habilitační řízení," uvedl Martinek.

O literatuře polských spisovatelů z českého Těšínska v období let 1945 - 59 publikoval pod názvem Slezská Golgota již ve sborníku z konference pořádané už v roce 2002 v Brně k připomenutí 50. výročí politických procesů se spisovateli. Později se samostatně věnoval také polské poezii českého Těšínska a současné překladatelské aktivitě spisovatelů v Záolží. "Ale té poslední práci, právě proto, že je vydána v polštině, patří jistý primát," konstatoval autor. Není to však v poslední době jediný Martinkův ediční počin. Opavské vydavatelství a nakladatelství Literature & Sciences přišlo společně s vydavatelstvím Astra v Lodži s titulem Karoliny Kusekové pro děti a mládež S babičkou za ruku (Z babcią za rękę), kterou z polského originálu Martinek přeložil.

"Přebásnila ji Lydie Romanská a ilustracemi opatřil Wojciech Górka," potvrdil Martinek. Nakladatelství a vydavatelství Volvox Globator zase obohatilo knižní trh titulem Pronásledovaný Roman Polański. "Je to vůbec první monografie o významném režisérovi z pera kritika Andrzeje Bątkiewicze," uzavřel Martinek, který českému čtenáři zprostředkoval její překlad.

13. 03. 2009, Opavský a hlučínský deník

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5784