Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 20. ledna 2009 - 16:43Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Wicca: První zasvěcení - Recenze


Před tím, než natěšený čtenář otevře tuhle knihu, měl by si uvědomit velkolepost tohoto díla - je to přece první kniha na toto téma od českého autora. Po té, co dočte poslední řádky, teprve uvidí ten kontrast mezi jeho očekáváním a tím, jaké pocity má po jejím přečtení.

Kniha totiž zdaleka nepůsobí dojmem velkoleposti, natož pak unikátnosti, ale naopak - Zahrada slevil hodně ze svých ambicí - a to až na úplné mimimum.

Je rozděla na tři části - ta první je teoretická, která objasňuje hned několik pojmů do začátku, aby čtenář měl alespoň nějakou představu, o čem se v hlavní, druhé části, vůbec mluví. Hlavním přínosem této části je přehledné a jednoduché vysvětlení pojmu pohanství, čarodějnictví a wicca - to zde, na českém trhu chybělo. Ovšem Jakub Achrer alias Zahrada se příliš nenamáhal s nějakým vypisováním. Tím, že rozsah svého vysvětlování takto zkrátil se dopustil přílišné jednoduchosti a nejasností. Tak třeba ze dvou vět, teď je nemohu citovat, jsem vlastně nepochopil, jestli Zahrada(=wicca) uznává samozasvěcení nebo ne. Ty, kteří se zajímají o detaily a přemýšlejí do hloubky tohle plně neuspokojí.

V druhé části se Zahrada zřejmě inspiroval jeho oblíbenou knihou Rukověť moderního čaroděje, myslím, že ji napsal pan Farrar - v příběhu rozděleného do pěti kapitol, popisuje svojí cestu ke zasvěcení, podle názvu knihy - prvnímu zasvěcení. Příběh je poutavě napsán - nenudí, to je jistě k dobru, je doplněn o další poznatky ze světa wiccy, jakou jsou svátky, živly apod., ovšem moc toho není. V první části mluvíval často autor o "mocenském monoteistickém aparátu" se zjevnou narážkou na křesťanství, která může vyvolat pocit, že wiccané křesťany v lásce moc nemají nebo alespoň autor té knihy, v části druhé zase často naráží na jakási "tajemství", která se udržují v rámci covenu a jen tak volně do knih se nezdělují. To má hned dva dopady - jednak ten, že je to velmi praktická výmluva na to, abych nic nenapsal a pro laiky zase wicca může připadat jako úzce uzavřené společenství lidí - téměř vyvolených. Informace, které se zde dovíme, snad kromě popisů z jeho zážitků, můžete naleznout kdekoliv jinde a to se nemusíte ani příliš namáhat. Jediný přínos druhé části vidím v tom, že na praktické a skutečné ukázce ukazuje to, o čem se moc nikdy nemluvilo nebo se o tom pouze zmiňovalo trapnou frází - že wiccan musí duševně růst, vyvíjet se.

Třetí část je asi nejnabytější, alespoň mě se nejvíce líbila. Zde dokresluje poslední detaily k tématu wicca jako je reinkarnace, vztah k přírodě apod. a uvádí návody na meditace, které sice nejsou nějak unikátní a můžete je najít ve větší či menší obměně skoro všude, ale jsou pěkně napsané. A také to, čím se reklama na tuto knihu nejvíce chlubí - přepis dvou rituálů - rituálu esbatu a vysvěcení tarotových karet. Jsou utřitě přínosem, ale bez pořádného popisu a rozboru tam působí jenom tak na nic - jako přidány na poslední chvíli bez ohledu na zbytek knihy.

A na závěr melancholická vzpomínka na časy, kdy byla kniha sestavována plus poděkováním těm, kdo si to podle Zahrady zaslouží...

Kniha nemá špatnou úroveň, nedá se napadnout za to, že by nějak mlžila, uváděla špatné informace apod., jedinou mojí výtkou je snad jenom to, že není příliš obsáhlá, že mnoho tam toho chybí. Ale na druhou stranu nikdo nesliboval, že to bude shrnutí všeho možného, co se týká wiccy. A kromě toho to také má další význam - ta kniha vás donutí, koupit si další, nebo se najít informace na internetu, pokud vás téma skutečně zaujalo.

18. 11. 2005, thedragonofcelts.blogspot.com

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5973