Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 9. ledna 2009 - 11:17Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Philip Roth: Spiknutí proti Americe


Američan Philip Roth je všeobecně uznávaným spisovatelem, jenž se tejně jako mnozí další neváhá okrajově věnovat rovněž fantastickým motivům.

V románu Spiknutí proti Americe, který je považován za jednu z nejpozoruhodnějších sci-fi posledních let a za rok 2004 byl vyhlášen nejlepším dílem s tématem alternativních dějin, popisuje Spojené státy, v nichž byl na počátku druhé světové války prezident Roosevelt poražen ve volbách slavným aviatikem Charlesem A. Lindberghem, a země se tak místo odporu vůči nacismu odebere směrem k izolacionismu a antisemitismu. To vše je popsáno očima samotného autora, jenž tou dobou vyrůstal v předměstském Newarku. Děje je prost jakýchkoli dalších fantastických motivů a působí proto nadmíru autenticky. Ačkoli Roth vědomě odmítá jakoukoli inspiraci podobnými díly, z česky vadných prací kniha tu a tam připomene Harrisovu Otčinu či Dickova Muže z vysokého zámku. Pokud přistoupíme na autorovu hru a přijmeme za realitu vzrůstající odpor vůči židovství i vykreslení Lindberghovy osobnosti, pak jediným Rothovým prohřeškem zůstane až trestuhodně odbytý konec. Ve chvíli, kdy už neváháte zařadit tento román do zlatého fondu žánrů, zamrzí pokažený závěr opravdu palčivě.

Autor přesto vytvořil skvělé dílo působící až mrazivě dokumentárním dojmem dílo, které by nemělo zůstat opomenuto ani příznivci klasické science fiction.

Philip Roth: Spiknutí proti Americe
Překlad: Josef Línek
Obálka: Karel Horák
Vydal: Volvox Globator, Praha 2006
312 stran, 299 Kč

Pevnost, č. 3/2007, Martin Šust

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5889