Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 4. dubna 2008 - 13:53Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Papus: Základy praktické magie


Vydalo nakladatelství Volvox Globator v Praze, 1996. Cca 400 stran s několika pérovkami a tabulkami. Skutečné jméno autorovo je Gérard Encausse a kdysi se pyšnil titulem MUDr. Překlad pořídil Miloš Maixner. První vydání vyšlo ve Francii v r. 1905. Doslovem opatřil velekněz současné české magie prof. Nakonečný.

Konečně se nám dostává do rukou jedno z klasických děl světové okultní literatury. Autor vzešlý z teosofických kruhů nás na značné rozloze textu přesvědčuje o omezenosti materialistického chápání světa a zasvěcuje do idejí magického světonázoru. Tolik mi bylo jasno i při pouhém prolistování této knihy, hemžící se výrazy jako fluid nebo astrální bytost. Je nutno si uvědomit, že na rozdíl od současnosti, kdy hypotézy šarlatánů a blouznivců vycházejí z poznatků víceméně moderních, Papus budoval své dílo na omezených znalostech dobových. Místo o bílkovinách tedy hovoří spíše o dusíku, ve fyzikálních úvahách nemusí zápolit s poznatky kvantovými a nukleárními atp. Na druhé straně je obdivuhodné, že systematicky popisuje všechny hlavní způsoby, které jsou i dnes používány k tomu, aby se člověk vymanil z okovů rozumu - rozebíráno je vegetariánství, fakíři a joga, meditace, psychometrie (jasnovidné poznávání historie různých předmětů), telepatie, zrcadla, křišťálové koule, magnetismus a mesmerizace, talismany, astrologie, vzácné kameny a j. Papusova kniha je tedy i po letech vynikající pomůckou každému, kdo by si chtěl přivydělat nějakou tu korunu sepsáním alternativního díla léčitelského nebo čarodějného.

Finis coronat opus. Na straně 394 začíná magický slovníček, který je pod čarou okomentován takto (a v celém textu patrně nijak jinak):

V této poslední části uvádím malé ukázky z různých starých magicko-botanických děl, která dodnes tvoří podklad moderní farmacie. Laskavý čtenář si sám udělá úsudek o pravé hodnotě zde obsažených pokynů.

(Předpokládejme, že autor neměl v úmyslu zesměšnit svoje vlastní dílo, a podívejme se na pár doslovně převzatých ukázek:)

Blín. Jeho šťáva rozruší stříbrnou misku, do které ji vlijeme. Smíšená s krví mladého zajíce a dána do jeho kůže shromáždí všechny zajíce okolo místa, kam ji položíme.

Ďábel. Aby spící osoba viděla ďábla, vezměte krev dudka a potřete jí obličej. Bude snít, že všichni ďábli jsou okolo ní.

Kozel. Smíchejte kozlí hnůj s pšeničnou moukou, nechte směs uschnout, roztlučte a ohřejte s olejem; pak si tím potřete předkožku ve chvíli koitu, a vaše žena bude jistě milovat jen vás.

Vlaštovičník. Nošen na těle se srdcem krtka je dobrý proti nepřátelům a pomáhá ve sporech a soudech. Vložíte-li jej na hlavu nemocného a tento zpívá, zemře, pláče-li, zůstane naživu.

Kašel. Pověste pemzu na hrdlo dítěte, které má kašel, a bude ho zbaveno.

Pemza. Viz kašel. Dána oslu do ucha hned jej porazí.

Vlasy. Aby vlasy narostly, spalte včely, smíchejte jejich popel s myším trusem a nalijte na to do růžového oleje. Přidejte popel z kaštanů nebo bobů; a každá pleť, kterou tímto olejem potřete, poroste vlasy.

Žloutenka. Pijte každé ráno po osm dní na lačný žaludek pět malých kozích bobků v bílém víně.

Dodejme, že prof. Nakonečný se mezi řádky ve svém doslovu zmiňuje o tom, že něco je v Papusově díle dnes vnímáno archaicky. Bylo by skutečně zajímavé vědět, jak magie dnes pokročila a jak by se vyrovnala s různými kategorickými tvrzeními jednoho ze svých patronů.

Smějme se tedy nebo plakejme. Radujme se, že jsme se dočkali Papuse, nebo litujme naše lesy. Poučme se. Ti nejpoučenější pak mohou vyzkoušet výše uvedené receptury.

 

Papus: Kabala, Praktická kabala, kabala a magie, invokace

Toto dílo vydané nakladatelstvím Volvox Globator není překladem původní tvorby Papuse, nýbrž se jedná o přepracování Juliuse Nestlera přeložené do češtiny (Prof. Nestler, pražský znalec Kabaly Papusovo dílo přeložil do němčiny). Najdete v něm píspěvky Papuse, dopisy Eliphase Leviho jeho žákovi M.Montantovi, Sédirovy poznámky, Pojednání o sefirách podle Stanislase de Guaity, přednášky hraběte Karla zu Leiningen, pojednání A.C. Saira, komentář od Šimona bar Jochaje.

Pokud si představujete, že Vás toto dílo krok po kroku zasvětí do tajemství kabaly nebo snad dokonce, že se jedná o její učebnici, hluboce se mýlite. Dílo představuje soubor zajímavých textů o kabale s úvodem, který i začátečnika srozumitelně zasvětí do pramenů o kabale. Nejedná se o kuchařku, je potřeba kombinovat různé texty, aby se člověk něčemu naučil. Je nutné použití jisté vynálezavosti, aby se dílo mohlo stát jakýmsi základním kamenem pro začátečníka.

Neodradil-li Vás předchozí odstavec, na str. 94 najdete návod jak studovat kabalu. Dovíte se, že nejdříve musíte pochopit 10 sefir, tedy nejlépe podívat se obecně na včechny texty se k nim vztahující. Umíte-li nakreslit strom života včetně vztahů mezi sefirami a pochopitelně i jejich názvy a zejména význam na Božská zjevení (pozor, nedá se naučit jako cizí jazyk), je na čase pochopit deset sefir ve vztahu k božským zjevením, což dá práce ještě více. To jsme teprve u bodu jedna.

Poté je potřeba pochopit 22 písmen hebrejské abecedy, jejich jména, čísla a hieroglify. Zvládnete-li toto paměťové cvičení, je čas naučit se Boží jména na sefiry vázané, tvořící duši sefir, jež je slovy autora nutno chápat jako "Božské síly".

Bez shora uvedeného se ani nepokoušejte studovat Knihu stvoření , která je klíčem k životnímu zákonu Sefer jecira. Po jejím přečtení snad již alespoň trochu porozumíte gematrií (záměna slov), notarikonu (význam písmen slova jako zkratkám) a temuře (umění záměny a kombinace slov).

"Toto předběžné studium" je nutné aby adept vůbec porozuměl Zoharu, tedy knize o tajemstvích budování Univerza pomocí nebeského člověka, a o konstituci Adama Kadmova.

Zvládli jste již všechno? Nastala pravá chvíle pro studium textů Eliphase Léviho, Luise Michela de Figanieres a Stanislava de Guanity. Teprve teď by jste měli dospět k poznáni, proč bylo studium Kabaly považováno za jedno z nejušlechtilejších zaměstnání lidského intelektu.

Pokud jste dočetli až sem, je potřeba se zamyslet, zda Vám studium kabaly vůbe c stojí za všechnu tu námahu. Vím ještě existuje jiná mnohem lehčí cesta ala Hollywood, protože mezi filmovými hviezdami je in studovat kabalu, ale to s Papusem nemá nic společného.

13. 10. 2007, waterfall.blog.cz

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6340