Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 28. září 2007 - 09:00Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Alexej Fjodorovič Losev: Divadelní fanoušek


Minirecenze

Představte si, že po letech potkáte spolužáka z gymnázia, který vám začne vyprávět o svém živém snu, v němž obrovský falus zahltí celou zemi semenem, následkem čehož ji ovládnou tupé opice. Přesně to se stane vypravěči Divadelního fanouška, který pochází z roku 1932.

Alexej Fjodorovič Losev (1893-1988) je znám jako filozof a filolog a autor Dialektiky mýtu (1930). Tento vědec ale také ve 30. letech neušel uvěznění a práci na Bělomořském kanálu. Nyní se díky nakladatelství Volvox Globator a překladatelce Aleně Morávkové můžeme seznámit i s jeho prozaickou prací.

Povídka popisuje krátké setkání dvou mladých mužů na nádraží, během něhož jeden téměř pořád mlčí, zatímco ten druhý stále jen pije vodku a vypravuje. O sobě. O tom, proč neodešel studovat na univerzitu, proč jej měli doma za vyžírku, proč si vzal ženu, které se nechtěl ani dotknout, a proč nakonec zapálil divadlo, které měl tak rád.

Losevova próza je typickým plodem ruské literatury, v níž se věci zkrátka dějí, zoufalstvím prosakuje humor a beznaděj vyjevuje ten, jehož slovům zprvu nepřikládáme příliš vážnosti, protože je evidentně alkoholik a zdají se mu poťouchlé sny: „Všechny ty bezduché mrtvé věci, všichni ti vyhaslí, jako by mumifikovaní lidé - co jsem mohl od nich získat a co jsem jim mohl dát? Dokonce mě to ani nemrzelo, ani mi to nebylo líto... V duši jsem měl pusto, prostě pusto...“

HODNOCENÍ LN ****

15. 02. 2007, Lidové noviny

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6393