Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 31. ledna 2007 - 11:06Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Svět Beatles vydal i na dobrou encyklopedii


BILL HARRY
Encyklopedie Beatles
Přeložil Michal Bystrov.
Volvox Globator, 860 stran, doporučená cena 629 korun.

Vše, co chcete vědět o Beatles, najdete rychle. Tak by se dala popsat Encyklopedie Beatles, již napsal kamarád skupiny Bill Harry a kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Volvox Globator.

Předloni se objevila jiná podrobná publikace Beatles 1970-2000 od Keithe Badmana, která na devíti stech stranách prochází kariéru Paula McCartneyho, Johna Lennona a spol. takřka den po dni. Co se týče tloušťky i hustoty informací, encyklopedická novinka se této knize naprosto vyrovná. Výhoda poutavě psané encyklopedie spočívá v tom, že ji člověk může číst takříkajíc napřeskáčku. Orientace je velmi jednoduchá. Malé či rozsáhlejší kapitoly jsou řazeny podle abecedy. Pokud chce zkušený fanda vysvětlit svému potomkovi, co to bylo Radio Luxembourg, vedle BBC jediná stanice, která v 50. a 60. letech propagovala populární hudbu, není problém nalistovat příslušnou kapitolu. Knížka má solidní přesah a snaží se zasadit Beatles do širších souvislostí -včetně hesla věnovaného jejich domovskému Liverpoolu nebo dalším anglickým městům. Je zde i rozsáhlé pojednání o komiksech. Nejproslulejší z nich, The Beatles Story, vycházel roku 1981 na pokračování v časopisu pro mládež Look.

Názvy všech písní, desek nebo životopisy Beatles rozepsané do hesel, podrobně zpracované osudy příslušníků jejich rodin i spolupracovníků jsou samozřejmostí. Ovšem autor knihy se s typickou anglickou nimravostí zaměřil na neuvěřitelné množství detailů. V knize jsou například popsány všechny hotely, ve kterých kapela bydlela, nebo koncertní sály, v nichž vystupovala. Speciální kapitola patří newyorskému kolosu Shea Stadium, jenž měl tenkrát kapacitu 55 600 míst a na kterém Beatles vystoupili 15. srpna 1965. Autor uvádí, že výdělek činil 304 000 dolarů, z toho 100 000 dolarů připadlo Beatles. Speciální heslo věnované turné Beatles pochopitelně uvádí všechny koncerty liverpoolské čtyřky.

V kapitole Žebříčky lze sledovat pouť beatlovských hitů po britských a amerických hitparádách, jiná část knihy se zabývá obaly všech desek Beatles. Jsou zde představeny i gramofonové firmy, u kterých skupina desky vydávala.

Najdeme tu také, co se skrývá za jménem Seltaeb, což je jméno Beatles napsané pozpátku. Pod tímto názvem si kapela zaregistrovala firmu, která prodávala reklamní předměty spojené s Beatles. Management kapely však vybral špatné lidi, kteří skupinu oškubali. Než byl podvod vyřešen, Beatles prodělali miliony dolarů.

Lahůdkou je okouzlující synopse k beatlovskému filmu Žlutá ponorka, jehož heslo knihu uzavírá. "Vyzbrojeni břitkým vtipem a čtyřmi novými písněmi se Beatles nalodí na Žlutou ponorku a vyrazí do Pepperlandu. Proplouvají Mořem času, Mořem věd, Mořem příšer, Mořem spotřebního zboží, Mořem nikoho, Mořem frenologie, Mořem zeleně a Mořem děr."

Mnohé, i nečekané souvislosti se skupinou Beatles pronikly do této knihy, zasvěceně přeložené Michalem Bystrovem. Například pod heslem Tři mušketýři se čtenář dozví, že slavný román Alexandra Dumase měl být námětem pro třetí film Beatles, ze kterého nakonec z nevysvětlených důvodů sešlo. Role zákeřné Milady deWinter měla být nabídnuta Brigitte Bardotové.

Svět Beatles byl a zůstal neobyčejně rozsáhlý, fantaskní a rozmanitý. I o tom je encyklopedie Billa Harryho. Škoda, že nemá také obrazovou část.

***

KNIHA - RECENZE
Vladimír Vlasák recenzent MF DNES
Koncepce 70 %
Překlad 80 %
Celkový dojem 80 %

26. 01. 2006, MF DNES, VLADIMÍR VLASÁK

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6476