Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. listopadu 2006 - 15:49Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete


Tenhle sugestivní název patří zbrusu nové, velmi obsáhlé filmové encyklopedii o bezmála tisícovce stran, ve které najdete převážně světové perly, jež vznikaly v průběhu celého dvacátého století. Těmi prvními - samozřejmě němými a černobílými - jsou francouzský snímek Cesta na měsíc z roku 1902 a o rok mladší americký !Velká vlaková loupež, který vyniká jednou zajímavostí, je totiž ručně kolorovaný. Na začátku minulého století ovšem přeci jenom nebyl až tak velký přetlak pamětihodných filmů, proto třetí v přadí je americký film Zrození národa, který vzniknul v roce 1915. Z filmů tuzemské provenience, které mají vesměs vazbu na tzv. českou novou vlnu, zde najdete kupříkladu náš vůbec první oscarový Obchod na korze (1965, režie Ján Kadár-Elmar Klos), Sedmikrásky (1966, r. Věra Chytilová) nebo Ucho (1970, r. Karel Kachyňa). Samozřejmě největší zastoupení ze všech dobrých rodáků patří Miloši Formanovi, i když tady si kniha všímá hlavně jeho amerických filmů: Hoří, má panenko (1967), Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Amadeus (1984). A nespornou výhodu publikace, doplněné řadou fotografií, je fakt, že zabírá až do roku 2004, tedy pro úplnou představu končí svěží trojicí filmů Letec (r. Matin Scorsese), Collateral (r. Michael Mann) a Million dollar Baby (r. Clint Eastwood). Dokonalý průvodce řadí filmy průběžně podle let natočení. U každého z uvedených filmů najdete název originální i český. Samozřejmě jsou dále veškeré důležité informace jako jména tvůrců, obsah filmů i jejich recenze a hodnocení. K rychlé orientaci v objemné knize slouží žánrový rejstřík, abecední rejstřík filmů (v češtině) a rovněž rejstřík režisérů.

Knihu sestavil jako editor významný filmový kritik a znalec Steven Jay Schneider s kolektivem více než padesáti dalších autorů pro londýnské nakladatelství Quintet Publishing. Celý tým, který filmy do tohoto reprezentativního průvodu nominoval, vycházel nejenom z přijetí jednotlivých děl kritikou, ale bral v úvahu také historické souvislosti a ohlas, který vzbudily u diváků. Autoři se proto nebáli do knihy zařadit kromě filmů ze zlatého fondu světové kinematografie rovněž to nejlepší z okrajových (nebo - chcete-li - "prokleslejších") žánrů jako je horor, thriller, western nebo sci-fi. Výběr se proto nemusí nutně trefit do vašeho vkusu, ale najdete zde přesně ty filmy, které je v příslušném žánru třeba vidět.

Steven Jay Schneider a kol. - 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete
Volvox
Globator/Knižní klub, Praha 2006,
pevná vazba, 960 stran, 999 Kč
(pro členy Knižního klubu 899 Kč).

Do češtiny filmovou encyklopedii přeložil Ladislav Šenkyřík za odborné spolupráce s Milošem Fikejzem (ten je autorem skvělého Slovníku zahraničních filmových herců konce XX. Století, který vydal Volvox Globator v roce 2002). Jde o užitečnou knihu pro náročné filmové fanoušky, studenty filmových oborů na vyšších středních a vysokých školách i odborníky, která výborně doplňuje "filmovou bibli" Jamese Monaca - Jak číst film, která se v českém překladu objevila na trhu rovněž v tomto roce.

září 2006, Biják, (dez, red)

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7508