Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 10. října 2006 - 19:21Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Zajděte ještě před smrtí do kina


Téměř tisícistránkový špalek 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete, je vyčerpávajícím průvodcem každého, kde se aspoň trošku zajímá o historii i současnost kinematografie.

Na knize se pod vedením amerického filmového vědce Stevena Jaye Schneidera podílelo šedesát filmových kritiků a publicistů různých národností. Sestavili jakýsi manuál, při jehož použití si čtenář-divák má šanci udělat jasno v tom, co z desetitisíců snímků, které za posledních zhruba sto let byly natočeny, stojí skutečně za vidění.

Hlavním pozitivem encyklopedie je, že výběr tisíce a jednoho filmu není tak úplně podřízen kritickým požadavkům na tzv. uměleckost. Jsou zde zařazeny i filmy lehčích žánrů, ba dokonce těch, které bývají některými odborníky považovány za pokleslé (horory, westerny, tzv. rodinné filmy apod.)

V jednom svazku se tak ocitají nejen díla skutečných režisérských géniů typu Bergmana či Felliniho, ale také kovbojky s Johnem Waynem, parodické komedie typu Připoutejte se, prosím, horory a la Noční můra v Elm Street, ba dokonce akční podívané kalibru Terminátora.

Výběr filmů byl totiž chvályhodně řízen kvalitou v kontextu toho kterého žánru, jinými slovy, nebyly srovnávány hrušky s jablky, jak se to občas stává filmovým recenzentům na stránkách tisku.

Každé slovníkové heslo resp. "profil" filmu sestává z hlavní textové části, která přináší velmi přístupně psanou recenzi, a z boxu, ve kterém jsou uvedeny základní údaje - země, ze které film pochází, jazyk, ve kterém je namluven, jméno režiséra, producenta, autora scénáře, kameramana, autora hudby, herců a seznam hlavních ocenění, zejména Oscarů (včetně nominací).

Knihu doplňuje velké množství fotografií, především scén z filmů, občas také záběrů z natáčení či reprodukcí filmových plakátů. Výborné je i polygrafické zpracování obsáhlého svazku.

Kniha je řazena chronologicky, vročení je napsáno u titulu každého snímku, který je uveden jak v originále, tak v české verzi (nikoli překladu originálu, nýbrž s názvem, pod kterým se objevil ve zdejší distribuci, který se často od originálu liší).

Našeho čtenáře jistě potěší, že v knize má relativně silné zastoupení česká, resp. československá kinematografie.

Mezi filmy, které by podle předpokladu autorů divák všude na světě měl "vidět, než umře", jsou především české filmy ze šedesátých let: Kadárův a Klosův oscarový Obchod na korze, Chytilové Sedmikrásky, Vláčilova Marketa Lazarová (jak je bohužel tradicí, uváděná zde mylně jako Markéta), Formanovo Hoří má panenko, Menzelovy oscarové Ostře sledované vlaky a Kachyňovo Ucho.

Z období mimo šestou dekádu nalezneme v knize ovšem pouze Švankmajerovo Něco z Alenky a - možná trochu překvapivě - Zelenkovy Knoflíkáře. Kopodivu se nedostalo na Svěrákova Kolju, byť i on má na kontě Oscara.

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete, je především velmi praktická příručka pro standardního návštěvníka kin a videopůjčoven - ryzí odborník ji pravděpodobně využije jen jako doplňkového pomocníka ke své práci.

Steven Jay Schneider a kol. - 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete
přeložil Ladislav Šenkyřík
Vydal Volvox Globator ve spolupráci s Knižním klubem 2006
960 stran

Hodnocení iDNES: 90%

20. 09. 2005, MF DNES, Ondřej Bezr

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6561