Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 22. září 2006 - 12:33Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Romány Philipa Rotha opět v češtině


Spisovatel Philip Roth (1933) je dnes jedním z nejpřednějších a nejúspěšnějších amerických autorů. Především od počátku 90. let prožívá umělecky plodná léta a za své knihy sbírá jednu prestižní cenu za druhou. Po delší pauze (naposledy vyšel česky r. 1997 román Operace Shylock) k nám jeho díla z poslední doby souvisle uvádí nakladatelství Volvox Globator. Zatím zde vyšly tři. V roce 2005 to byla Americká idyla a Lidská skvrna, letos pak Spiknutí proti Americe. A následovat by měly další.

Americká idyla (1997) Rothovi po mnoha cenách vynesla konečně také Pulitzerovou cenu a definitivně potvrdila jeho vyzrálé kvality. Roth se ve svých dílech soustřeďuje na stinné i světlé stránky vývoje USA po 2. světové válce a očima svého alter ega, vypravěče Nathana Zuckemana (známé jej i z dřívějších, také česky vydaných románů Elév a Hodina anatomie), komentuje otevřeně, nemilosrdně a bez přetvářky život svých postav. Americká idyla je první částí volné trilogie, kterou dále tvoří romány Vzala jsem si komunistu (česky teprve vyjde) a Lidská skvrna. Hrdinou Americké idyly, odehrávající se v 50. a 60. letech, na pozadí války ve Vietnamu a jejího odrazu v USA, je Lou Levov přezdívaný Švéd, jemuž se v životě všechno až neuvěřitelně daří do doby, kdy jeho "idylu" ukončí revolta dcery Merry, z níž se stane teroristka.

Román Vzala jsem si komunistu (1998) reflektuje 50. léta, období studené války a maccarthyismu.

Lidská skvrna (2000), oceněná PEN/Faulkner Award, patří k vrcholným dílům Philipa Rotha. Známe ji i z filmové verze s Anthonym Hopkinsem a Nicole Kidmanovou. Odehrává se na konci 90. let, kdy vrcholí Clinotnů sexuální skandál i politika extrémní rasové korektnosti. Vypravěč líčí nezvyklý životní osud Colemana Silka, profesora klasické literatury, který je po vykonstruovaném obvinění z rasismu propuštěn z univerzity, zemře mu žena a jeho život se octne v jednasedmdesáti letech na křižovatce, z níž Silk hledá východisko ve zdánlivě marné vzpouře a v mileneckém vztahu s o polovinou mladší negramotnou uklízečkou Faunií. Oba ztroskotance spojuje také jejich tajemství a přízraky z minulosti, které se k nám vždy vracejí, zde navíc v jakémsi velikém osudovém oblouku, vrcholícím málem jako antická tragédie.

Zatím poslední Rothův román Spiknutí proti Americe (2004) má v jeho díle poněkud nezvyklé postavení, zároveň ale opět přináší autorova typická témata. Odehrává se v letech 1940 - 1942 a Roth se v něm zamýšlí, co by se bývalo mohlo stát, kdyby se tehdy stal americkým prezidentem namísto F. D. Roosevelta proslulý letec Charles A. Lindbergh, který se netajil svými sympatiemi k Hitlerovu Německu a antisemitismem. Vedle této smyšlené verze dějin klade autor příběh vlastní židovské rodiny, žijící v Newarku. Lindbergh nastolí politiku izolacionismu a do amerických židovských domácností se začne vkrádat strach...

24. 4. 2006, Knižní novinky č. 8

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6817