Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 23. ledna 2006 - 15:50Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

BEATLES 1970 - 2000 DEN PO DNI


Keith Badman aneb Další Beatlesácká knížka v češtině na trhu

Jako mnozí z vás mám i já doma bibli o 880 stránkách, která mapuje 30 let po rozpadu Beatles do roku 2000. První zklamání přišlo při pohledu na fotografii na přední stránce s titulem. Fotografie je naprosto stejná, jako u knihy "Jak vznikaly písně the Beatles" od Stevea Turnera, která vyšla v nakladatelství Svojtka & Co. v roce 1999.

Vítám každou knihu o Beatles v češtině, ale přece jenom jsem při pohledu na cenu trochu zaváhal. A zřejmě nejen já. 600 Kč za knihu je odvážná cena a já přeji vydavateli, aby "nemusel" knihu nabízet do distribuce za polovinu původní ceny. Samozřejmě přeji fanouškům, aby byla k mání za cenu přijatelnější.

 

Na internetu jsem našel celou řadu příspěvků na téma knihy Beatles 1970 - 2000, kde se poukazuje na mnoho pravopisných a gramatických chyb. Otázkou je, jak je možné, že došlo k tolika chybám. Jsem na straně kritiků zdeformované češtiny, ale zabývat se tím nechci buď vůbec, nebo pouze okrajově. Úvod knihy napsal Barry Miles, autor knihy Po mnoha letech, která je autobiografií Paula McCartneyho. Některé formulace v úvodu jsou podivné, nebo nepřesné a otázkou zůstává, zda je to záležitostí pana Milese, nebo třech překladatelů z angličtiny. Dvě věty za sebou, které si protiřečí: "Pak se nemůžeme divit, že p o n ě k u d ovlivnili hudební scénu". A následuje věta: "Beatles jsou zakotveni v hudební historii jako k o l o s, nelze se jim vyhnout". Beatles neovlivnili hudební scénu poněkud, ale obrovským způsobem. S druhou větou lze beze zbytku souhlasit. Tvrzení, že si George zahrál v Travelling Wilburys je poněkud zjednodušené. George byl totiž iniciátorem celého projektu.

 

Nyní k samotnému mamutímu projektu Den po dni. Jste-li na sté, nebo stopadesáté straně, může se vám stát, že budete unaveni strohostí některých informací, které ostatně najdete i v jiných odborných publikacích, pokud se jedná o vystoupení v televizi nebo o vydání nových desek či CD. Kniha postrádá ono napětí některých biografií a chybí tady taky moment překvapení.

 

Některé informace jsou naprosto zbytečné:

Úterý 5.května 1970 - George a Derek Taylor se vracení do Anglice.

Neděle 1.srpna 1974 - Paul a Linda s rodinou jsou zpět v New Yorku.

A fanoušek listuje zpátky, odkud to vlastně jedou Paul a Linda do New Yorku, a proč nejsou v Anglii???

Autor opisoval z mnoha zdrojů, jako mnozí jiní autoři, ale taky se nevyhnul chybám a nepřesnostem.

Elvis Presley nehrál na basovou kytaru ve skladbě Heartbreak Hotel. Linda koupila Paulovi akustickou basu, na kterou hrál basák z doprovodné Elvisovy skupiny a nikoli baskytaru.

Pátek 27.března 1987 - Firma Nike rozjíždí v Americe reklamu s nahrávkou hitu Beatles "Revolution". Fanoušci na celém světě se bouří, p ř e s t o ž e Yoko s reklamou souhlasila!

Znamená to, že by se fanoušci na celém světě nebouřili, kdyby s tím Yoko nesouhlasila a přesto písnička proběhla v reklamě? Anebo na místě přestože patří protože???

 

Středa 26.srpna 1987 - Ringa fotografují s Barbarou při pozdní večeři v restauraci La Dome ve West Hollywoodu v Kalifornii.

Nemohu autorovi odpustit, že neuvedl, co si Ringo s Barbarou dali k večeři!

 

Naštěstí podobných informací typu: George nakupuje v obchodním domě v Osace, nebo Ringo nakupuje v obchoďáku Harrod´s v Londýně není mnoho. A máte-li smysl pro humor, pak vás víc pobaví, než rozzlobí.

 

Nemohu zaručit pravdivost všech informací v knize a zrovna tak ani úplnost. Autor se striktně nedrží všech 365 dnů v roce. Naštěstí! Protože pro úplnost bychom se dozvěděli, že Linda v září 1987 připálila vegetariánské karbanátky, nebo jak George v roce 1973 nebo 1974 v opilosti skončil v ložnici ženy Ringa Starra, namísto v ložnici pro hosty a podobné lahůdky.

 

Je to těžká kniha (doslova), ale přistihl jsem se, že v ní listuji i po přečtení všech 880 stránek, a to znamená, že není vůbec zbytečná, a že si zaslouží místo ve sbírce fanoušků Beatles.

 

V československém tisku i odborných hudebních časopisech byly ex-Beatles zastoupeni poměrně často, i když někdy taky ve dvou - třech větách. Tady si dal autor práci najít co nejvíce podrobných informací z třiceti let jednotlivých členů Beatles. Přes všechny nedostatky se mi kniha líbí a těším se na další knihu v češtině, protože za bolševika jsme si dopřáli jednu knihu za deset let a ten hlad po publikacích je stále neukojen.

BeatleMánie, 2/2005, Miloslav Štambera

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6707