Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 23. ledna 2006 - 15:50Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Konopí a marihuana


Viktor A. Debnár - Konopí a marihuana. Spojené státy americké a cannabis v první třetině 20. století (Volvox Globator)

Brožurka mladého historika Viktora A. Debnára (*1979) přináší téměř vyčerpávající odpověď na otázku, proč patří marihuana mezi zakázané drogy.

Očividná absurdnost zákazu konopí, který se prosazoval ve Spojených státech v prvních desetiletích dvacátého století, vedla některé badatele a mnohé zainteresované laiky až k formulování různých spikleneckých teorií. Přestože je Viktor A. Debnár nepotvrzuje, jeho knížka ukazuje, že o potlačení konopí rozhodly mimo jiné soukromé zájmy několika amerických korporací (v prvé řadě chemického koncernu DuPont a tiskového impéria Williama R. Hearsta). Ještě podstatnější z dnešního pohledu možná je, že přijetí Zákona o zdanění marihuany (1937) bylo výsledkem xenofobní mediální kampaně, jejímž cílem byli především mexičtí přistěhovalci.

Kromě vlivu zmíněných korporací, které se obávaly o zisky z prostředků investovaných do látek a materiálů konopí konkurujícím, hrála v protimarihuanovém tažení hlavní roli progresivistická ideologie, podpořená zmanipulovanými výzkumy a průzkumy, podle nichž konzumace marihuany vedla k šílenství a růstu násilných trestných činů. (Z podobných ideových východisek čerpalo i prohibiční hnutí.) Ve výčtu „původců“ zákazu není také možno vynechat Úřad pro narkotika. Jeho šéf Harry J. Anslinger represivním postojem hájil důvod existence úřadu.

***

21. 1. 2006, Lidové noviny

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6756