Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 10. března 2005 - 12:57Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Co se dělo po rozpadu Beatles


Osudy čtyř Beatlů po rozpadu nejslavnější kapely světa sleduje téměř den po dni kniha Beatles 1970-2000. Objemná, takřka devítisetstránková práce od Keithe Badmana, která dnes vstupuje na český trh, má podobu beatlovské kroniky. Obdobně rozsáhlá kniha o Beatles dosud česky nevyšla. „Dočtete se o všech událostech, ať už klíčových nebo méně významných, které se odehrály v životech Paula McCartneyho, Johna Lennona, George Harrisona a Ringa Starra poté, co přestali působit jako skupina,“ slibuje autor a zároveň přiznává: „Ač jsem se velmi snažil, nemohu doufat, že obsáhnu úplně vše. Ale myslím, že jsem zachytil všechna setkání Johna s Paulem včetně těch, o nichž dosud nebyla nikde zmínka.“

Rodinné kuriozity, třeba o tom, jak Yoko Ono najala letadlo, aby „vymalovalo“ na nebi přání k Lennonovým narozeninám, střídají informace o vydávání sólových alb, turné, soudních sporech, výňatky z rozhovorů nebo příhody lidí spřízněných s Beatly. Je to vlastně hustá mozaika informací, skládající obraz umělců, kteří ze sebe vydali to nejlepší v 60. letech a pak se snažili uniknout stínu Beatles. Jak sami posléze zjistili, nebylo to možné.

Stále je pronásledovala otázka, která rezonuje knihou: Zahrají si spolu Beatles? „To musí být vtip, když nám naposled nabídli 50 milionů dolarů. Snaží se hodit na Beatles odpovědnost za to, že svět není tak skvělý jako v 60. letech,“ řekl Harrison v roce 1977. O dva roky později napsal The Washington Post: „Beatles mají vystoupit na koncertě pořádaném na podporu vietnamského lidu.“ To se samozřejmě nestalo. „Vrátit se k Beatles by bylo jako jít zpátky do školy,“ namítal Lennon. „Nebuďte blbý,“ odbyl jistého novináře bubeník Ringo Starr v době, kdy už byli jen tři.

Kronika také zaznamenává, že zbylí Beatles se sešli v 90. letech, aby zhodnotili rozsáhlý archiv. Dříve se bránili zveřejnění nedokonalých snímků. Nyní se kritéria posunula. „Když se podaří najít egyptský džbánek, nemusí být ten nejlepší. Důležité je, že je hodně starý,“ řekl McCartney před startem dokumentárního projektu The Beatles Anthology. Kniha podrobně sleduje, jak se z Beatles stala výnosná instituce. V roce 1996 prodali více alb než během 60. let.

Badmanova práce navazuje tam, kde skončila respektovaná publikace The Complete Beatles Chronicle, která mapuje vše od vzniku po rozpad skupiny a na český překlad teprve čeká. „Mám ji, je to uznávaná, autorizovaná bible o Beatles,“ potvrzuje zpěvák Miroslav Žbirka. Vydávání beatlovské ságy v Česku připomíná filmové Hvězdné války, které se teprve nyní vracejí k počátku děje. I významné knihy o nejplodnější éře Beatles bude ještě nutné přeložit.

03. 03. 2005, MF DNES, VLADIMÍR VLASÁK

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7050