Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. prosince 2004 - 15:23Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Básnický talent hravého ex-Beatla


Posoudit slavného ex-Beatla Paula McCartneyho nejen z hudební, ale také z literární stránky mají nyní možnost čeští čtenáři. Nakladatelství Volvox Globator vydalo průřez jeho celoživotní básnickou tvorbou z let 1965 až 1999, sbírku nazvanou Černý pták. Texty přeložil Jiří Josek.

Všestranně nadaný McCartney psal poezii už od školních let pod vlivem svého učitele. O mnoho let později na počest zesnulého kamaráda Ivana Vaughana napsal báseň Ivan, jež podle McCartneyho "vedla k dalším, které obsahuje tato kniha".

Sbírku více než stovky básní zamýšlel jako vyznání své ženě Lindě, která v roce 1998 podlehla rakovině. Byla to právě ona, která počátkem 90. let chtěla verše svého muže jako první vydat a požádala básníka Adriana Mitchella, zda by sbírku uspořádal.

"Chtěla to před Paulem utajit a soubor připravit jako překvapení k jeho narozeninám. Ale tajemství dlouho nevydrželo. Paul má vždycky dost dobrý pojem o tom, co se kolem něho děje," vzpomíná Mitchell, podle něhož byla Linda této knize inspirátorkou i inspirací.

Knize dala název úvodní báseň Černý pták, která pojednává o nezlomnosti a snaze pokračovat i přes zklamání a neúspěchy. "Černou nocí se hlas ptačí ozývá/ Uč se vznést na křídlech zlámaných/ Co tě znám,/ čekáš na svou šanci vznášet se až v oblacích."

V knize ožívají McCartneyho vzpomínky na dospívání v Liverpoolu a na mladická milostná jiskření, jsou tu verše věnované přátelům i horečnaté úryvky inspirované turné Beatles, rodinné črty, básně o osamělosti či dnešním světě. Ale také verše, které prostupují McCartneyho city k Lindě a bolest nad její ztrátou.

Nechybějí ani texty k největším hudebním hitům, jako Yesterday, Penny Lane, Hey Jude či Back in the USSR, které však nijak neruší, naopak ve sledu básní působí organicky a čtenář se může více soustředit na jejich obsah. McCartney souhlasil se zahrnutím písňových textů, neboť je stejně jako editor knihy názoru, "že báseň i písňový text mohou docílit stejné hloubky citu".

"Zkuste se od všeho oprostit. Zapomeňte na jméno a na slávu, čtěte ta čistá slova a naslouchejte jim. A pak si utvořte vlastní názor. Paul nepatří k akademickým či modernistickým poetům. Je to lidový básník, který zapadá do tradice milostné poezie," píše Mitchell.

"Málokdo by dokázal psát o své tvorbě tak otevřeně a srozumitelně. Paul zná cenu slova, ví, jakou radost nám dokáže slovo poskytnout. Ale stejně tak ví, jak slovo působí na ty, kteří prožívají smutek. Jeho slovo není jen lékem, ale komunikací, hovorem k lidem a s lidmi, kteří přišli o své drahé," dodává Mitchell.

02. 12. 2004, Mladá fronta DNES

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7118