Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. května 2004 - 16:40Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Sny vědomí - CIA, LSD a revolta šedesátých let


Martin A. Lee a Bruce Shlaim, VOLVOX GLOBATOR 1996

Strhující čtení o tom, jak se z válečného a v chladných laboratorních stěnách uzavřeného objevu švýcarského chemika Alberta Hofmanna stal prostředek transformace, a to jak těch, kteří LSD vyzkoušeli, tak těch, kteří ho - z různých důvodů - odmítli. Dále pak o tom, jak se z roztroušených hloučků a malých skupinek beat generation postupně vytvořila paralelní subkultura druhé poloviny šedesátých let se značným společenským vlivem, který - jak se lze přesvědčit prolistováním dobových časopisů (Světová literatura, Sešity ad.) - sahal i do vzdáleného a zdánlivě neprodyšně odděleného zahraničí. A také o tom, jak nevybíravými prostředky reaguje establishment (a to i ten demokratický), když se cítí - ať už právem nebo neprávem - ohrožen ve svém monopolním postavení. A samozřejmě i o tom, jaké meze revolta šedesátých let měla a o zákonitém rozkladu společenských a politických hnutí s ní propojených počátkem let sedmdesátých. Skvělý doplněk i korektiv k Learyho Zábleskům paměti a dalším přeloženým knihám, které z této oblasti v poslední době vyšly. Jako námět pro nakladatele snad ještě doporučení vydat o tomto tématu nějakou seriózní knihu "z druhé strany", aby byl obraz šedesátých let ještě úplnější.

Mezi zajímavá témata v knize určitě patří CIA a její pokusy s LSD a dalšími drogami na - většinou - nic netušících občanech v padesátých letech, které na hlavu staví obvinění, kterými establishment alternativní kulturu v šedesátých letech zahrnoval, poněkud odlišné vylíčení některých pasáží Learyho života počátkem sedmdesátých let, líčení rozpadu psychedelické kultury i s její komercionalizací a roztomilé dokumentární fotografie, z nichž mě zvlášť zaujaly dvě: naivní skupinka hippies na dobovém plakátu s heslem "Lepší život prostřednictvím chemie", kontrastující s fotografií s výmluvným názvem "Tajný policejní agent pózuje jako radikální hippie". A nakonec citát ze závěru knihy:

Ohromnému výtrysku energie šedesátých let se nepodařilo přetvořit americkou mocenskou strukturu, ale měl hluboký dopad v jiných směrech. Neodvolatelně se otevřely cesty ke svobodné volbě a každý dostal celou škálu možností. Experimentování s psychedelickými drogami bylo jednou z nich. Tato praxe, v kultuře nyní pevně zakořeněná (bez ohledu na to, jestli je dobrá nebo zlá), přetrvá, ať budou právní restrikce jakékoli. Lidé stále trpí stejným hladem a budou LSD brát, aby uspokojili hluboce zakořeněnou potřebu celistvosti a smyslu. Kyselina bude se vší pravděpodobností nadále ničit stejně tolik lidí, kolik jich osvobodí, a podvede tolik, kolik jich osvítí.

Baraka, Pavel Hlavatý

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7491