Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. května 2013 - 12:29Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

J. M. Coetzee - Nobelova cena za literaturu 20032003

John Maxwell CoetzeeLetošní Nobelovu cenu za literaturu získal jihoafrický spisovatel John Maxwell Coetzee, mj. autor knihy Hanebnost, kterou vydalo naše nakladatelství.

J. M. Coetzee se narodil roku 1940 v jihoafrickém Kapském městě. Počátkem 60. let se přestěhoval do Anglie, kde pracoval jako počítačový programátor. Poté studoval literaturu v USA a do roku 1983 vyučoval literaturu a angličtinu na newyorské univerzitě. V roce 1984 se stal profesorem anglické literatury na univerzitě v Kapském městě. V roce 2002 se přestěhoval do Austrálie, kde působí na univerzitě v Adelaide.

Svůj literární debut prožil roku 1974 a na mezinárodní scéně se poprvé prosadil románem Waiting for the Barbarians (Čekání na barbary). V roce 1983 pak získal Bookerovu cenu za knihu Life and Times of Michael K (Život a čas Michaela K). Roku 1999 se stal prvním autorem vyznamenaným dvěma Bookerovými cenami, když obdržel toto ocenění podruhé za právě román Disgrace (Hanebnost). Hlavním tématem Coetzeeho románů jsou hodnoty a způsoby chování, které zavedl systém aparteidu, který podle něj mohl vzniknout kdekoli na světě.
 

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 8363