Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 14. října 2021 - 21:16Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
RŮZNÉ


Trička

Pohledy

 
KNIHY


Naše edice

Seznam autorů

 
EDICE


1001

Albion

Albrecht Dürer

Alef

Alrúna

Arkáda

Belladonna

Diagramma

Dijon

Dílo Julia Evoly

Evokace

Faust

Garuda

Historia

Hostina

Kameny

Kanopa

Katarze

Keep Smiling

Kuchařky na okraji

Labyrint

Litera

Magické rukověti

Malá řada

Mandragora

Medusa

Memory

Motto: Medvídek Pú

Muchomůrky bílé

Mythos

Na cestě

Nostromo

Okultura

Orakulum

Orient

Pohádky nejen pro děti

Praga Caput Regni

Proti všem

Religio

Rubikon

Sebrané spisy Carlose Castanedy

Sebrané spisy Roalda Dahla

Sebrané spisy Shimona Haleviho

Sebrané vtipy Hugleikura Dagssona

Sepie

Sherlock

Srdce a kříž

Světové osobnosti

Symboly

Symposium

Tandem

Tibet

Turistický průvodce starověkým světem

Vědomí

Verbena

Ypsilon

Mimo edice

 
AUTOŘI
A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Katalog > Mimo edice

František Štorm
Namaste
(bibliofilské vydání)


Tato kniha shrnuje četné tvůrčí pobyty v Indii, pozorování života prostých lidí, ale i dramata, která se odehrávají v mé mysli, jež se marně snaží pochopit smysl toho neuvěřitelně pestrého hemžení. Zaznamenávám příběhy opřené o vnitřní svět diváka, píšu se zavřenýma očima, kreslím podle vlastních fotografií, na kterých však chybí to podstatné: zvuky, vůně, atmosféra a nepopsatelné kouzlo mizérie, které lze však nakreslit: vtisknout do hrotu tužky a rozmazat bříškem prstu. Polovinu čtvercové knihy, jež navazuje na loňský titul> Stavitelé, tvoří opět ilustrace.

Láska a zbožnost kmenových lidí v odloučených údolích pod čajovými plantážemi, skromnost bosonohého sběrače kokosového nektaru, chudoba rybářské rodiny, barevné sběračky rýže i rozhovory s brahmány v horách mohou přinést českému čtenáři svérázný obraz diametrálně odlišný od idealizovaných cestopisů.


Únor 2021.

Země sevřená mrazem a koronavirovými omezeními vlády, která se rovnají diktatuře. Platí zákaz cestování, a tudíž už druhou zimu trávíme v Česku, přestože jsme byli zvyklí pravidelně odjíždět za sluncem a inspirací do Indie. Ve snech se stále častěji vracím to této země zaslíbené a tyto řádky píšu ve smutku a v naději, že se tam ještě někdy podíváme.

Cestopisy doplněné fotkami, přesnými údaji, jakžto i citacemi z historie patřičně lektorovanými jsou samostatný žánr, který má své autory i čtenáře. Moje Indie sídlí v mé duši, Indus, Indíí – independent – nezávislá na ráciu, stále živá inspirátorka, provokatérka a matka divotvorných polonemocných stavů mysli. Budu často citovat Viktora Faktora, který mě (a spoustu jiných krajanů) vytáhl s sebou na exkurzi do pozměněné reality do nevyšší duchovní úrovně, mezi výkaly, mezi středověké kmenové vesničany bezradně bojující s plasty a betonem. Věrný výčet cestopisných faktů nestačí, já se ovšem snažím popisovat hluboký zásah do poutníkovy duše – tam se teprve něco děje, a tyto děje pokračují v nezměněné síle ještě mnoho let po návratu. Takže když někdo z účastníků namítne, že to bylo ve skutečnosti trochu jinak, odpovím „ano, ale já to vidím takhle".


František Štorm

Bibliofilské vydání sta číslovaných a autorem signovaných výtisků téhož, obsahujících původní grafický list Františka Štorma.164 str., váz., bohatě ilustrováno, větší, netradiční formát,
naše cena 1 359 Kč

© 1991-2021 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 101