Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. září 2012 - 12:05Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
RŮZNÉ


Trička

Pohledy

 
KNIHY


Naše edice

Seznam autorů

 
EDICE


1001

Albion

Albrecht Dürer

Alef

Alrúna

Arkáda

Belladonna

Diagramma

Dijon

Dílo Julia Evoly

Evokace

Faust

Garuda

Historia

Hostina

Kameny

Kanopa

Katarze

Keep Smiling

Kuchařky na okraji

Labyrint

Litera

Magické rukověti

Malá řada

Mandragora

Medusa

Memory

Motto: Medvídek Pú

Muchomůrky bílé

Mythos

Na cestě

Nostromo

Okultura

Orakulum

Orient

Pohádky nejen pro děti

Praga Caput Regni

Proti všem

Religio

Rubikon

Sebrané spisy Carlose Castanedy

Sebrané spisy Roalda Dahla

Sebrané spisy Shimona Haleviho

Sebrané vtipy Hugleikura Dagssona

Sepie

Sherlock

Srdce a kříž

Světové osobnosti

Symboly

Symposium

Tandem

Tibet

Turistický průvodce starověkým světem

Vědomí

Verbena

Ypsilon

Mimo edice

 
AUTOŘI
A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Katalog > Mimo edice

David M. Buss
Evoluce touhy

Kniha Davida Busse je první publikací evoluční psychologie o sexuálních strategiích vycházející v češtině. Tento nový směr v psychologii se snaží rekonstruovat problémy, které museli řešit naši předkové ve svém primitivním prostředí a z těchto premis odvodit jejich současné chování.

Kniha je zvláště cenná tím, že nám pojmenovává a zpřehledňuje naše neuvědomované motivy, potřeby, postoje a následně i tužby, přání. Může nám pomoci, abychom více porozuměli různým partnerským/manželským rozporům, nevěrám, rozchodům, tahanicím o děti... Určeno, psychologům, socilogům studentům psychlogie, biologie a příbuzných oborů především však laické veřejnosti.

Tato studie, největší jaká se kdy organizovala na téma volby budoucího partnera, byla pouhým počátkem. Učiněné nálezy se promítaly do všech sfér pohlavního života lidí - od první schůzky po manželství, přes manželské trojúhelníky a rozvod. Měly co říci k hlavním sociálním tématům dne, jako sexual harassment (u nás sexuální harašení), domácí násilí, pornografie a patriarchát. Abychom prozkoumali co nejvíce aspektů párového chování, začali jsme zpracovávat přes padesát dalších studií, zahrnujících tisíce jednotlivců. Předmětem těchto studií jsou mj. muži a ženy shánějící partnery v barech pro nezadané a na vysokoškolských kolejích, páry na nejrůznějším stupni vážnosti svého vztahu, novomanželské páry v prvních pěti letech manželství a páry, jež skončily rozvodem. Nálezy ze všech těchto studií způsobily zmatek a kontroverzní reakce mezi našimi kolegy, protože v mnoha ohledech protiřečily konvenčnímu stylu myšlení. Vynutily si radikální posun standardního pohledu na mužskou a ženskou pohlavní psychologii. Jedním z cílů této knihy je formulovat tyto různorodé závěry v jednotnou teorii lidského namlouvacího chování, založenou nikoliv na romantických snech či překonaných vědeckých teoriích, nýbrž na současných vědeckých důkazech. Mnohé z těchto poznatků jsou nepříjemné. Například při bezohledném tažení za svými sexuálními cíli muži a ženy zesměšňují své soupeře, klamou příslušníky opačného pohlaví a dokonce vědomě škodí svým vlastním partnerům. Tato odhalení mne znepokojují. Byl bych radši, kdyby soupeřivé, konfliktní a manipulační aspekty lidského sexuálního chování neexistovaly. Ale žádný vědec nemůže pouhým zbožným přáním negovat své poznatky. Před odpudivou stránkou lidského chování při namlouvání sexuálních partnerů nemůžeme strkat hlavu do písku, pokud se někdy chceme vyrovnat s jeho negativními důsledky.

S předmluvou Eduarda Bakaláře.

Z angličtiny přeložil Josef Hausmann.

Vydáváme společně s nakladatelstvím Dauphin.

392 str., brož., doporučená cena 399 Kč, naše cena 319 Kč

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6952