Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 30. května 2024 - 23:19Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
RŮZNÉ


Trička

Pohledy

 
KNIHY


Naše edice

Seznam autorů

 
EDICE


1001

Albion

Albrecht Dürer

Alef

Alrúna

Arkáda

Belladonna

Diagramma

Dijon

Dílo Julia Evoly

Evokace

Faust

Garuda

Historia

Hostina

Kameny

Kanopa

Katarze

Keep Smiling

Kuchařky na okraji

Labyrint

Litera

Magické rukověti

Malá řada

Mandragora

Medusa

Memory

Motto: Medvídek Pú

Muchomůrky bílé

Mythos

Na cestě

Nostromo

Okultura

Orakulum

Orient

Pohádky nejen pro děti

Praga Caput Regni

Proti všem

Religio

Rubikon

Sebrané spisy Carlose Castanedy

Sebrané spisy Roalda Dahla

Sebrané spisy Shimona Haleviho

Sebrané vtipy Hugleikura Dagssona

Sepie

Sherlock

Srdce a kříž

Světové osobnosti

Symboly

Symposium

Tandem

Tibet

Turistický průvodce starověkým světem

Vědomí

Verbena

Ypsilon

Mimo edice

 
AUTOŘI
A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Francouzská literatura

Katalog > Dijon

 
 


Stránky jsou v rekonstrukci

Objednávání titulů pomocí nákupního košíku je z technických důvodů dočasně nedostupné. Objednávky přijímáme na mailové adrese obchod@volvox.cz.

Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

 

 

Francois Cavanna
Maria

Příběh vyprávěný na stránkách knihy Maria je popisem událostí, které se v životě toho, kdo je vypráví, dosud nestaly, ale které vyplývají téměř nevyhnutelně z toho, co víme o něm, o jeho předcích, o jeho povaze, o předchozích epizodách jeho biografie. To vše dává jemu i protagonistům jeho „ságy" dostatečně přesný obraz, aby byla možná extrapolace do nepříliš vzdálené budoucnosti. Kniha je pokračováním titulu n Taliáni.

Je to tedy mimo jiné první autobiograficko-beletristická esej všech dob.

François Cavanna, * 22. února 1923, + 29. ledna 2014 - syn negramotného italského přistěhovalce a francouzské uklízečky, dětství před druhou světovou válkou trávil v Nogent-sur-Marne. Učitelé z církevní školy brzy objevili jeho mimořádnou bystrost a literární vlohy. Byl první v kantonální školské soutěži a získal stipendium a doporučení pro další studium. Po osvobození začal pracovat v levicovém deníku Libération. V roce 1954 spolupracoval s novým časopisem Zéro, kde se brzy stává šéfredaktorem. Je nejen nadaný literárně, ale je také skvělý kreslíř a karikaturista. Po smrti zakladatele časopisu se Cavanna spojil s Georgesem Bernierem (jenž se přejmenuje na „profesora Chorona") a s pár přáteli zakládá roku 1960 nový satirický týdeník Harta-Kiri. Ten na francouzské novinové scéně zapůsobil jako výbuch granátu. Měl podtitul „Zlý a blbý časopis" a týden co týden publikoval na titulní stránce karikaturu prezidenta De Gaulla. Porušuje všechna dosavadní tabu, nebere si servítky na nikoho a v šedesátých letech má silný vliv na studentskou mládež. V roce 1969 se z něj stal týdeník Hara-Kiri Hebdo a k tomu začal vycházet komixový měsíčník Charlie. Po smrti generála De Gaulla v Hara-Kiri vyšla silně neuctivá karikatura „Tragický ples v Colombey – jeden mrtvý". Týdeník Hara-Kiri Hebdo je stažen z prodeje a zakázán. Pokračuje pod názvem Charlie-Hebdo, což lze chápat jako symbolické pomrknutí za zesnulým generálem. François Cavanna založil velmi osobitý vypravěčský styl, v němž se spřaženecky obrací na čtenáře jako na starého kamaráda. Vždy hájí republikánské hodnoty a vyjadřuje hlubokou lásku k francouzskému jazyku. Mimo to hájí zvířata nebo například esperanto. „Nechcete esperanto? Budete mít angličtinu, to je to pravý pro vaše držky!" V roce 1968 je týdeník Charlie Hebdo mluvčím tehdejších studentských bojů proti konzumní společnosti, za ekologii, feminismus a antimilitarismus. (Z tohoto posunu francouzské společnosti a společenského cítění je vidět, že se tehdejší pařížské jaro muselo nutně s pražským jarem míjet, tam československá společnost tehdy ještě zdaleka nedospěla). Populární francouzský humorista Pierre Desproges, známý svým černým humorem a smyslem pro absurditu, přirovnává Cavannu k modernímu Rabelaisovi. Je to podle něj jeden z posledních čestných mužů tohoto prohnilého století a vynálezce nového tisku. V roce 2008 otevřel François Cavanna nově restauraurovanou knihovnu v Nogent-sur-Marne, kam si jako malý chodil každý týden pro knížky. Za vzpomínkovou knihu na poválečné období Les Ruskoffs (Rusáci) obdržel literární cenu Interrallié.

Z francouzštiny přeložil Tomáš Kybal.

310 str., váz., doporučená cena 299 Kč, naše cena 239 Kč

Vychází také jako e-kniha ve formátech ePUB, Mobi a PDF za cenu 199 Kč, e-knihu lze zakoupit na https://www.kosmas.cz/knihy/500076/maria/.

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 1890