Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 4. května 2015 - 19:44Volvox.cz si právě čte 10 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

O skleněných perlách


Velké románové podobenství, jehož autorem je HERMAN HESSE (1877 – 1962, narodil se v Německu, většinou pak žil ve Švýcarsku), k nám v překladu přichází s půlstoletým zpožděním. Tak dlouho zůstávalo přes svůj naléhavý věhlas mimo zájem, a to nejenom kvůli překladatelské náročnosti, ale i proto, že neslibuje nijak snadnou četbu. Vždyť tato HRA SE SKLENĚNÝMI PERLAMI nemá zajímavý příběh a ponejvíce se opírá o niterné analýzy týkající se odpovědnosti intelektu a podobných ezoterických věcí. Čas a dějiště jsou neurčité a vnější reálie nejsou podstatné. Vypráví se střídmý děj, v němž není nic milostného, jenom naprosté soustředění na hlubiny duchovního světa. Hesse tak svým románem reagoval na úzkosti, které autoři vycházející z klasických německých tradic (často symbolizovaných hudbou) pociťovali jako krizy evropského ducha. Na rozdíl třebas od Thomase Manna, chránícího se totální ironií a poměřujícího přítomnost starozákonní židovskou kulturou, Hesse se ve svých románových konfesích sbližoval spíše s moudrostí čínské a indické filozofie; ostatně „poutníkům do Země Východní“ svůj román také připsal.

Tato jeho nejambicióznější próza vyšla za války (1943) a celá se soustřeďovala na etické a psychologické problémy duchovně orientovaného rozumu a myslela na jeho místo v „obyčejném“ světě. Hesse ji napsal ve formě odborně pojednaného životopisu legendárního Mistra hry se skleněnými perlami, hry pěstované v elitních vrstvách utopické provincie a v Řádu zasvěceném nejvyšší inteligenci a múzické senzibilitě, který je nakonec zaskočen pocitem marnosti a hledá své vysvobození. Jestliže je ovšem román nebohatý dějem, pak je přebohatý autorovým úsilím vyjadřovat citlivě a v jemných odstínech sebemenší přesuny a pohnutky v hlubinných vrstvách individua tesknícího za slávou evropské kultury.

Hesse se nikdy nehlásil jako spontánní prozaik a jeho vypravěčský styl byl záměrně „těžký“ - a přece patří ke stále vydávaným klasikům. Jestliže po válce dostal jako první Nobelovu cenu, znamenalo to i odpověď na tragické příčiny války a programové přiznání k duchovním hodnotám. Jestliže dnes vychází Hra se skleněnými perlami a Hesse vůbec je v Čechách vítaný, je to asi proto, že zdánlivá odtažitost jeho podobenství a jeho fenomenologie ducha souzní s hledáním „jiných“ než evropských koncepcí existence; nejednou jsou objevovány daleko na Východě. Určitě je tedy dobře, že tato Hessova próza, která opravdově trápí odpovědností rozumu v chaotických dobách, nebude chybět v našem obrazu specifické německé románové tradice dále pak reprezentované např. Musilem, Canettim nebo Brochem.

Hermann Hesse: HRA SE SKLENĚNÝMI PERLAMI, přeložil Vratislav Slezák, vydalo nakladatelství Volvox Globator ve spolupráci s nakladatelstvím Parnas.

Nové knihy č. 22, květen 1996, Miloš Pohorský

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3992