Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 22. ledna 2013 - 19:07Volvox.cz si právě čte 6 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

„Tajný život“ písní Nicka Cavea je k dispozici v českém překladu


"Jmenuji se Nick Cave a něco bych vám chtěl vyprávět," řekl zkraje své přednášky Tajný život Milostné Písně u nás mimořádně populární australský zpěvák, skladatel a textař. Přednáška byla pronesena v roce 1999 v Londýně a její text je použit jako úvod více než osmisetstránkové knihy Nick Cave: Texty 1978-2007.

Ta v českém překladu Petra Husseiniho, Petra Zenkla, Luboše Snížka a Martiny Sanollové vyšla v nakladatelství Volvox Globator. Podstatnou osobností, která stála u vydání české verze coby "spolupracovník na realizaci", byl i Hank J. Manchini, zpěvák několika pražských kapel, z nichž ta jménem Rány těla byla odjakživa Nickem Cavem zřetelně - a přiznaně - ovlivněna.

Pro tvorbu Nicka Cavea pro skupiny The Birthday Party, The Bad Seeds nebo Grinderman jsou samozřejmě texty daleko důležitější, než je v rockové hudbě obecně zvykem. A je dobře, že i ti čeští fanoušci, kteří nevládnou dokonalou angličtinou, mají možnost tuto základní složku jeho projevu odkrýt.

"Když se dívám na posledních dvacet let, vidím, jak něco jasného převažuje. Mezi tím vším šílenstvím a zmatkem to vypadá, že jsem usiloval o jeden konkrétní sen," říká Cave v citované přednášce. A o pár vět dál upřesňuje: "Uvádění Boha do reality prostřednictvím Milostné Písně zůstává mou primární motivací jako umělce."

Skutečně, milostné motivy (jistě není náhoda, že používá velká písmena) se v jeho písňových textech - ale i prozaických dílech - prolínají s náboženskými či přesněji biblickými ohlasy. Vyžívá se ale i v epických desperátských příbězích vypůjčených z country (Cashovu Wanted Man si přizpůsobil k obrazu svému, podobné principy ale prolínají téměř celou jeho dráhou).

Podstatný a často přehlížený je ovšem také Caveův smysl pro humor, který možná není tolik nápadný při čtení textů nebo poslechu písní, ale zvlášť v kontextu s klipy. Stačí si připomenout v podstatě parodickou videopodobu jedné z nejslavnějších Caveových písní The Weeping Song a přečíst lkavý text.

Chronologicky a podle jednotlivých alb řazené texty jsou v knize prokládány vzpomínkami a poznámkami našich i zahraničních publicistů, hudebníků či výtvarníků, komentujícími jednotlivá období Nicka Cavea. Absence reprodukcí obalů alb či dalšího informačního aparátu je jen drobná muška na záslužném díle.

Mladá fronta DNES, 22. 1. 2013, Ondřej Bezr

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5131