Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 16. června 2008 - 12:51Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Ash DeKirková: O dracích


Autorka knihy si dala za úkol kompletně zmapovat draky a jejich svět, ten bájeslovný, ten skutečný i ten vymyšlený spisovateli a filmaři. Tak jsem to vnímal, když jsem tuto, knihu bral poprvé do ruky. A také nástup je skvělý. V kapitole Draci světa se český drakolog dostává k prozatím nejúplnějšímu seznamu draků.

Sice zarazí zařazení draka z Bornea a draka z Koreje mezi draky Středního východu a Přední Asie, také kdoví, kde se vzala libyjská amphisbaena mezi evropskými draky a stejně tak kartaginský had, který – jak každé malé dítě ví – by už podle slova Kartágo měl patřit do Afriky. I další drak, Ketus (v jiné literatuře uváděn i jako Kétó), který byl podle legend ve městě Joppa (dnes Jaffa) v Izraeli, nepatří do Evropy. Na druhé straně draky z babylonských mýtů autorka zařazuje mezi africké draky. Původní vydavatel rozhodně neměl šetřit na redaktorovi, majícím základní přehled o zeměpise. Druhá část knihy, nazvaná Draci ve světových mýtech podobně jako Shukerova kniha zajímavě shrnuje velkou část legend a bájí, zejména těch nejznámějších, v nichž hraje nějaký drak hlavní roli. Třetí část potom představuje draky z filmů, literatury a z herních světů.

Z nějakého důvodu však autorka zařazuje následně do knihy Původní učení o dracích s podtitulem Dračí klenoty, část I.: Do dračí země. Jako autor je uveden (nebo uvedena?) „Vlčí píseň“. (Jedná se o něčí přezdívku, konečně, i sama autorka se nechává na třetí straně knihy uvádět jako Ash „Leopardí tanečnice“ DeKirková). Text uvedený jako Původní učení o dracích nemá s drakologií nic společného a jedná se vlastně o začátek povídky či novely, s níž by se „Vlčí píseň“ v českých literárních fantasy soutěžích rozhodně neprosadil(a). Tahle povídka zabírá 37 strana z celkových 221, tedy celou šestinu knihy, a to dost zbytečně.

Poslední kapitola knihy je nadepsána jako Draci v přírodním prostředí. V první části se tu píše o souhvězdích nesoucích ve svém názvu něco společného s draky. Druhá část, nadepsaná Draci v pravěkém světě, rozděluje pravěké příšery do několika šuplat, ovšem bez ladu a skladu a občas s totálními nesmysly. Nemusím být vystudovaný přírodovědec, aby mi nespadla čelist nad tvrzením, že hadrosauři byli ptakopysčí dinosauři“ (au! – správně české označení je samozřejmě kachnozobí dinosauři), a o odstavec dál jsou hadrosauři „poměrně obyčejní ptakopysci“ (auuuu!). Parasaurolophus byl prý „zdobný ptakopysk“. Taky mne dost překvapilo zařazení ceratosaura, allosaura a spousty dalších dravců včetně známého tyrannosaura do oddílu nadepsaného „Okřídlení draci“.

Co nakonec dodat? Je rozhodně dobré, pokud se o draky zajímáte, tuhle knížku mít. Bohužel nevím, zda uvedené zeměpisné a přírodovědné chyby vznikly už v originálu, nebo při překladu. Každopádně redaktor by měl jít do sebe. Na třetí straně knihy je pod názvem O Dracích uvedeno: „Z archivů Grayovy školy čarodějnictví.“ I přes spoustu zajímavých informací kniha celkově vyznívá jako dílo fanynky dračích doupat nebo nějaké jiné fantasy hry, která měla tu možnost, že jí tatínek (přítel?) pomohl vydat knihu. Z drakologické literatury, které je v anglofonním světě dost, načerpala data a vcelku dobře je spojila do jedné knihy. Pro českého čtenáře je to rozhodně přínos. Bohužel, některá místa by potřebovala vylepšit.

Ash DeKirková: Dragonlore
Překlad: Markéta Ernesová
Obálka: Miloslav Krátký
Vydal: Volvox Globator, Praha 2007
224 stran, 199 Kč

leden 2008, Dračí pevnost Speciál

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6343